Цените на петрола се насочват към седмичен спад

Цените на петрола се насочват към седмичен спад

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък на фона на очакванията, че ОПЕК+ ще дискутира свиване на добива по време на срещата си на 5 септември, пише Ройтерс. Въпреки това петролните еталони вървят към седмичен спад на фона на опасенията за търсенето на горива, свързани с ограничителните мерки срещу COVID-19 в Китай и слабия глобален растеж.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,39 долара, или 1,50%, до 93,75 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,33 долара, или 1,54%, до 87,94 долара за барел.

И двата бенчмарка поевтиняха с 3% в предишната сесия до двуседмични дъна. Брентът върви към седмичен спад от близо 7%, а WTI е напът да запише понижение с около 5%.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК+, трябва да се срещнат на 5 септември на фона на падащи цени и намаляващото търсене, въпреки че най-големият производител от група Саудитска Арабия казва, че предлагането остава ограничено.

Анализаторът на суровините от ANZ Даниел Хайнс каза, че на срещата може да не се стигне до намаляване на добива, Саудитска Арабия вероятно ще подчерта разминаването между текущите цени и ограничените основи на предлагането.

Тази седмица ОПЕК+ намали перспективите си за търсенето, като сега прогнозира, че търсенето ще изостане от предлагането с 400 хил. барела на ден през 2022 г. В основния си сценарии за 2023 г. обаче групата очаква пазарен дефицит от 300 хил. барела на ден

„Очакваме групата да остави непроменени целите за производство. Техните собствени данни показват по-стегнат от очакваното пазар. Те вероятно също биха искали малко повече яснота относно доставките от Иран, преди да направят големи промени в политиката за производство“, каза Уорън Патерсън от ING.

Междувременно инвеститорите продължават да се притесняват за въздействието на поредните ограничителни мерки срещу разпространението COVID-19 в Китай. В четвъртък град Чънду въведе локдаун, който засегна производители като Volvo.

„Напоследък цените на петрола са изправени пред съвкупност от насрещни ветрове, като скорошните блокади в Китай идват след слабите PMI данни, чертаещи картина на по-нисък растеж за по-дълъг период. Това излага на риск перспективите за търсене“, каза Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.

Данните показват, че активността на китайските фабрики през август се е свила за първи път от три месеца на фона на отслабващо търсене, докато недостигът на електроенергия и огнища и пандемията от COVID-19 пречат на производството.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Времето: Нахлува студен въздух, със силен вятър, дъжд, сняг и виелици
На днешната дата, 25 декември. Рождество Христово, Коледа
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Изкуството на уважителното несъгласие
Страната с най-големия запас от родий на планетата
Новата икономика: Световната икономика е изправена пред нови предизвикателства през 2025 г.
Легендарните реклами: DeBeers и "Диамантът е завинаги"