Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола се повишиха на фона на затегнатото предлагане
Цените на петрола се повишиха с близо 1 долар в ранната търговия в сряда, тъй като пазарите се фокусираха върху ограниченото предлагане, наближаващата зима и „мекото приземяване“ за икономиката на САЩ, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,95 долара, или 1,01%, до 94,91 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,95 долара, или 1,05%, до 91,34 долара за барел.
Данните за индустрията, публикувани във вторник, показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили миналата седмица с около 1,6 млн. барела, докато очакванията на анализаторите бяха за спад от около 300 хил. барела.
Пазарите обаче продължават да се тревожат, че запасите от суров петрол в САЩ в ключовия център за съхранение в Кушинг, Оклахома, падат под минималните оперативни нива.
„Цените на петрола като цяло са относително високи на фона на текущото затягане на предлагането“, каза анализаторът на CMC Markets Леон Ли, но добави, че подкрепата за цените от Русия и Саудитска Арабия може да бъде ограничена до края на годината.
„Икономическите данни от страни в Европа и Съединените щати наскоро отслабнаха... Цените на петрола през октомври може да покажат нестабилна тенденция като цяло. Малко вероятно е да надхвърли 100 долара за барел в краткосрочен план, но се очаква да бъдат високи", добави той.
Данните на правителството на САЩ за петролните запаси се очакват по-късно днес.
Докато някои анализатори очакват дейностите по поддръжка на рафинериите през есента да помогнат за натрупването на запаси от суров петрол, други се притесняват, че голямото експортно търсене може да привлече барелите.
Освен това анализатори от ANZ Research посочиха в бележка от сряда, че неотдавнашната забрана на Русия за износ на бензин и дизел „означава възходящ натиск върху търсенето на суров петрол от рафинериите“.
Миналата седмица Русия наложи временна забрана върху износа на бензин и дизел за всички страни извън група от четири бивши съветски държави с незабавен ефект, за да стабилизира вътрешния пазар, но по-късно смекчи ограниченията.
Междувременно „мекото приземяване“ за икономиката на САЩ е по-вероятно, отколкото не, каза президентът на Федералната резервна банка на Минеаполис Нийл Кашкари във вторник, но също така има 40% вероятност Фед да трябва да повиши лихвените проценти „смислено“, за да победи инфлация.
Кашкари определи на около 60% вероятността за потенциално увеличение с още една четвърт процентен пункт и след това поддържа разходите по заеми стабилни „достатъчно дълго, за да се върне инфлацията обратно към целта в разумен период от време“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.