Цените на петрола се повишиха с отслабването на долара

Цените на петрола се повишиха с отслабването на долара

Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия във вторник, след като щатският долар поевтиня. Ръстът обаче бе ограничен от опасенията от глобална рецесия и от увеличаването на броя на заразените с COVID-19 в Китай, предаде Ройтерс.

Сортът Брент поскъпна с 0,44 долара, или 0,5%, до 87,89 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,30 долара, или 0,4%, до 90,34 долара за барел.

И двата бенчмарка поевтиняха с повече от 5 долара за барел в понеделник, достигайки 10-месечно дъно, след кат „Уолстрийт джърнъл“, съобщи, че на срещата на ОПЕК+ на 4 декември ще бъде обсъдено увеличение на добива с 500 хил. барела на ден.

Цените бързо се възстановиха, след като министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман каза, че кралството ще се придържа към съкращения на производството и не обсъжда потенциално увеличение на добива на петрол с други производители на петрол от ОПЕК, , отричайки доклада на „Уолстрийт джърнъл“.

Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) наскоро намалиха производствените си цели, а министърът на енергетиката на Саудитска Арабия заяви този месец, че групата ще остане предпазлива по отношение на производството на петрол поради несигурността относно световната икономика.

Отдръпването на щатския долар беше основният фактор, подкрепящ цените на петрола, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг. По-слабите зелени пари правят петрола по-евтин за притежателите на други валути.

Притесненията относно търсенето на петрол на фона на затягането на паричната политика на Федералния резерв на САЩ и строгите политики на Китай срещу разпространение на COVID засенчват потенциалните положителни ценови стимули като ембаргото на Европейския съюз върху руския петрол, което трябва да влезе в сила на 5 декември, посочи в бележка Стивън Инес, управляващ партньор в SPI Asset Management.

Забраната, наложена в отговор на нахлуването на Русия в Украйна, ще бъде последвана от спиране на вноса на петролни продукти през февруари.

Планът на Г-7, който също трябва да влезе в сила на 5 декември, ще позволи на доставчиците на транспортни услуги да помогнат за износа на руски петрол, но само при цени под наложен таван.

„Критичният риск за политиката на ограничаване на цените е потенциалът за руски ответни действия, което би превърнало това в допълнителен шок за петролния пазар“, каза Инес.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ