Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на петрола вървят към втори седмичен спад
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, докато инвеститорите анализираха заплахата на Русия да спре износа на петрол и газ за някои купувачи, които обмислят таван на цените, пише Ройтерс.
Към 9:05 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,37 долара, или 0,42%, до 89,52 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,24 долара, или 0,29%, до 83,78 долара за барел.
Въпреки това и двата сорта са се насочили към втори пореден седмичен спад, тъй като агресивното повишаване на лихвите на централните банки и ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в Китай натежаха върху търсенето.
„Мисля, че спадът на цените на петрола може да бъде поставен на пауза поради възстановяването на нагласите в полза на рисковите инвестиции“, коментира анализаторът на CMC Markets Тина Тенг, като добави, че по-слабият долар и спадът в доходността на облигациите са представили подкрепа на рискови активи.
„Фундаментално рязкото намаляване на количеството на запасите от суров петрол в САЩ в стратегическия петролен резерв (SPR) предполага, че недостатъчното предлагане все още е преобладаващ проблем на физическите петролни пазари, въпреки че страховете от рецесия може да продължат да натежават“, добави Тенг.
Седмичният спад на цените на петрола обаче е ограничен от дефицита на предлагането, изострен от на заплахата на Русия да намали петролните потоци към всяка страна, която въведе таван на цените на нейния суров петрол, както и малко намаление на добива от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и по-слаби перспективи за ръста на производството на петрол в САЩ.
Администрацията за енергийна информация на САЩ заяви в четвъртък, че очаква добивът на суров петрол в САЩ да нарасне с 540 хил. барела на ден до 11,79 милиона барела на ден през 2022 г., което е спад в сравнение с по-ранна прогноза за увеличение от 610 000 барела на ден.
На пазара се отразява и затягането на мерките срещу коронавируса в Китай. Вчера град Чънду удължи локдауна за повечето от своите над 21 милиона жители, докато милиони други в други части на Китай бяха призовани да не пътуват по време на предстоящите празници.
„Търсенето в Китай е по-трудно за прогнозиране, но при предишните отваряния след локдаун се рязко връщане, а не постепенно нарастване на търсенето“, казаха анализатори на National Australia Bank.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.