ЕС ще ограничи със закон вносителите на изкопаеми горива

ЕС ще ограничи със закон вносителите на изкопаеми горива

ЕС ще ограничи със закон вносителите на изкопаеми горива

Европейският съюз (EС) постигна споразумение относно закон за налагане на ограничения за емисиите на метан върху вноса на петрол и газ в Европа от 2030 г., оказвайки натиск върху международните доставчици да ограничат изтичането на мощния парников газ, съобщи Ройтерс.

Метанът е втората най-голяма причина за изменението на климата след въглеродния диоксид и в краткосрочен план има много по-голям затоплящ ефект. Бързото намаляване на емисиите на метан през това десетилетие е от решаващо значение, ако светът иска да избегне тежки промени в климата.

След разговори, продължили цяла нощ, преговарящите от държавите-членки на ЕС и Европейския парламент се съгласиха да наложат "максимални стойности на интензитета на метан" до 2030 г. на производителите в чужбина, изпращащи изкопаеми горива в Европа, се казва в изявление на Съвета на ЕС, който представлява държавите-членки .

Правилата за внос вероятно ще засегнат основните доставчици на газ, включително САЩ, Алжир и Русия. Москва намали доставките за Европа миналата година и оттогава беше заменена като най-големият доставчик на газ за Европа от тръбопроводи от Норвегия, чиито доставки са с най-нисък интензитет на метан в света.

„Най-накрая, ЕС се справя с втория най-важен парников газ с амбициозни мерки“, каза Юта Паулус, съводещ преговарящ на Европейския парламент, добавяйки, че законът „ще има отражение в световен мащаб“.

Паулус каза пред репортери, че вносителите ще бъдат изправени пред финансови санкции, ако купуват от чуждестранни доставчици, които не спазват лимита - ефективно налагайки такса върху несъответстващите горива.

Стандартът за метан ще бъде задължителен за договорите за доставка, подписани след влизането на закона в сила, вероятно по-късно тази година, след като Европейският парламент и страните от ЕС го одобрят окончателно. Тази стъпка обикновено е формалност, която преминава през предварително договорени сделки.

Точната граница на емисиите на метан в ЕС ще бъде определена от Европейската комисия, преди да влезе в сила.

Метанът изтича в атмосферата от протекли тръбопроводи и инфраструктура на петролни и газови находища.Регламентът също така въвежда нови  изисквания за секторите на петрола, газа и въглищата за измерване, докладване и проверка на емисиите на метан. Сделката задължава производителите на петрол и газ в Европа редовно да проверяват и коригират течовете на мощния парников газ в своите операции.

Тя също така забранява повечето случаи на изгаряне и изпускане, когато компаниите умишлено изгарят или отделят нежелан метан в атмосферата, от 2025 г. или 2027 г. в зависимост от вида на инфраструктурата.

Междувременно днес европейската статистическа служба  Евростат съобщи, че през второто тримесечие на 2023 година емисиите от парникови газове, отделяни при развитието на икономиките на страните от Европейския съюз, възлизат на 821 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид, което представлява намаление с 5,3 на сто спрямо същия период на 2022 година (867 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид). 

Емисиите на парникови газове са намалели в 21 страни от ЕС в сравнение с второто тримесечие на 2022 г. Най-големи намаления на парниковите газове са регистрирани в България (-23,7%), Естония (-23,1%) и Холандия (-10,3%). Увеличения са регистрирани в Малта (+7,7%), Латвия (+4,5%), Ирландия (+3,6%), Литва (+3,0%), Кипър (+1,7%) и Хърватия (+1,0%).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ