Еврокомисарят по енергетиката: Трябва да се намали вноса на руски втечнен природен газ

Еврокомисарят по енергетиката: Трябва да се намали вноса на руски втечнен природен газ

Еврокомисарят по енергетиката: Трябва да се намали вноса на руски втечнен природен газ

Европейският съюз „прогресивно“ оказва все по-голям натиск върху вносителите на руски втечнен природен газ (LNG) да намалят покупките тази година, заяви еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон, цитирана от Блумбърг.

Кампанията е част от стремежа на Европа да подкопае финансирането на военната машина на президента Владимир Путин след пълномащабното руско нахлуване в Украйна през 2022 г.

Докато потоците от природен газ по тръбопроводи от Русия спаднаха до рекордно ниски нива, доставките на LNG се увеличиха. Симсън каза, че е обсъдила въпроса в петък на среща за енергетиката със САЩ, които в момента са най-големият доставчик на втечнен газ в ЕС.

„Моето послание беше, че тази година трябва да доведе до по-нататъшно оттегляне от руския износ“, попсочи Симсън в писмен отговор на въпроси от Блумбърг след срещата на Енергийния съвет ЕС-САЩ във Вашингтон.

„В ЕС постепенно увеличаваме натиска върху европейските играчи да намалят покупките на руски LNG и тук отново е важно доверието в доставките от САЩ“, добави тя.

Правителствата на ЕС ще получат нов инструмент за спиране на покупките от Русия, след като след няколко седмици влезе в сила закон, позволяващ блокиране на такива потоци без използването на санкции. Някои държави членки призоваха комисията да осигури координирано използване на регламента, за да се избегнат пренасочване на пратки към съседи, които може да се движат с по-бавна скорост.

Мярката ще позволи на страните от ЕС временно да попречат на руските и беларуските износители да резервират инфраструктурния капацитет, необходим за доставките на втечнен природен газ и природен газ, за да защитят основните си интереси в областта на сигурността.

„През последните месеци видяхме, че Русия намалява приходите си, но все още имаме много работа, за да предотвратим навлизането на руски LNG на европейските пазари“, каза Симсън.

Еврокомисарят по енергетиката също каза, че блокът може да се справи с прекратяване на транзита на руски газ през Украйна без „големи рискове за сигурността на доставките“.

Тези доставки, които в момента са около 14 млрд. кубически метра, покриват по-голямата част от търсенето в Австрия, Унгария и Словакия.

„Позицията на ЕС остава, че има алтернативни маршрути за доставка, използвайки мрежата от юг на запад, възползвайки се от съоръженията за втечнен природен газ и други междусистемни връзки на тръбопроводи“, каза тя. „Продължаваме да работим в тясно сътрудничество с най-засегнатите държави-членки на ЕС, за да гарантираме, че алтернативите са готови“, добави Симсон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ