Френската TotalEnergies обвинена в доставка на гориво за руски военни самолети

Френската TotalEnergies обвинена в доставка на гориво за руски военни самолети

Френската петролна компания TotalEnergies продължава дейността си в Русия и е обвинена в доставка на гориво за руски военни самолети, които нанасят въздушни удари върху Украйна. Това пише днес Kyiv Post, цитирайки публикация във френския ежедневник Le Monde.

TotalEnergies е критикувана от Запада, че не се освободи от руските си активи, както това направиха нейни конкуренти. „Френската петролна група е единствената сред колегите си, която продължава дейността си в Русия. TotalEnergies, заедно с местния си руски партньор Novatek, експлоатира находище, което произвежда газов кондензат, течен въглеводород, който след преобразуване в керосин се използва за зареждане с гориво на руски военни самолети, воюващи в Украйна. Terneftegaz, която разработва това поле, е 49% собственост на TotalEnergies и 51% на Novatek”, се казва в доклада, на който Le Monde се позовава .

TotalEnergies отрече да е собственик на руска инфраструктура, която осигурява гориво на армията, но мениджмънтът ѝ все пак призна, че притежава дял в Terneftegaz, както и че целият газов кондензат, произведен от компанията, е доставен на Novatek.

„Газовият кондензат, произведен от Terneftegaz, се продава изцяло на Novatek. TotalEnergies потвърждава категоричното си осъждане на военната агресия на Русия срещу Украйна“, се казва в официалното изявление на Френската енергийна група.

Le Monde все пак проследява веригата на доставки и установява, че тя води от газовото находище Термокарстов в Сибир до две военновъздушни бази (Морозовска и Малчево), всяка от които приютява ескадрила многоцелеви бойни самолети.

Според доклади на Global Witness и Amnesty International руските бойни самолети СУ-25, СУ-30 или СУ-34, извършили масирани атаки срещу Мариупол, са били базирани във военновъздушната база Морозовск, разположена на 350 км от Мариупол в Ростовска област.

В същото време TotalEnergies взе решение на 22 март, публикувано на официалния си уебсайт, да откаже купуването на руски петролни и газови продукти. Компанията също така обяви спирането на инвестициите в проекта Arctic LNG 2. Това стана след многобройни обвинения в съучастие във военни престъпления. „TotalEnergies едностранно реши да не сключва или подновява договори за купуване на руски петрол и петролни продукти, за да прекрати всички покупки на руски петрол и петролни продукти възможно най-скоро и не по-късно от края на 2022 г.“, твърди компанията в свое изявление.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ