Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германска такса може да вдигне цената на природния газ за Австрия и Чехия
Таксата за газова неутралност на Германия, която операторът Trading Hub Europe (THE) получава за събиране и освобождаване на обеми от германски хранилища, най-големите в Европа, ще се увеличи с 20% от януари 2025. Това може да добави 7% към енергийните разходи в страни като Австрия и Чехия, според изчисленията на Ройтерс въз основа на текущите цени на газа.
С годишна сметка за внос на газ от няколко милиарда евро, Австрия изчисли, че е платила повече от 50 милиона евро (53 милиона долара) за германската такса от 2022 г. насам.
Парламентарни източници от различните партии в германската коалиция, която се разпадна през ноември, казват, че вътрешните борби означават, че ноемврийският график за законопроекта е бил отменен и че основната опозиционна партия няма да подкрепи спешни законопроекти преди вота на доверие от канцлера Олаф Шолц в средата на декември.
Попитан за състоянието на законодателството в сряда, говорител на берлинското министерство на икономиката каза, че това зависи от парламентарния процес. Времето обаче е малко преди предсрочните избори през февруари.
На газовите пазари дилърите казаха, че въздействието вече е било да се направят сделките по-трудни, намалявайки печалбите чрез пазарна търговия и тласкайки някои клиенти да търсят руски газ.
„Нашите членове съобщиха за неблагоприятни ефекти върху ликвидността и спредовете на цените на форуърдните пазари в Германия в резултат на това“, каза Дъг Ууд, председател на газовия комитет на асоциацията Energy Traders Europe. В групата членуват 170 компании.
Руски риск
В случай че Германия, собственик на 23 милиарда кубически метра капацитет за съхранение, се откаже от законовите задължения, търговците казват, че купувачите ще бъдат принудени да продължат да разчитат на руските доставки, които Европа се опитва да избегне.
Чешкият премиер Петр Фиала каза, че не е доволен от използването на руски газ, но цената е повод за безпокойство.
„Фактът, че в момента търговците използват по-евтин газ от Русия, е реалност и аз не съм доволен от това“, написа той в X.
Потоците в страната от Словакия, през Русия и Украйна, представляват над 90% от доставките през ноември, а общите стойности за четвъртото тримесечие до момента са 77% срещу 38% през третото, показват данни на чешкия оператор на тръбопроводна система Net4Gas.
Австрия се опита да окаже натиск върху Германия бързо да приеме необходимото изменение.
„Европа е в глобална конкуренция. Не можем да си позволим такива национални регулации“, каза Алфред Щерн, главен изпълнителен директор на австрийската комунална компания OMV пред германския Sueddeutsche Zeitung на 27 ноември.
Германия се съгласи да издаде закон за освобождаването, след като Австрия, Унгария, Словакия и Чешката република успешно се оплакаха пред Европейската комисия по-рано тази година, че не трябва да плащат разходите на THE.
THE, назначена от правителството да запълни части от инфраструктурата на газовите хранилища на Германия по време на енергийната криза през 2022 г., изключи граничните преходни точки или виртуалните търговски центрове при изчисляването на новата такса, при условие, че законът бъде приет.
Говорител на Европейската комисия каза, че Брюксел поддържа опасенията, че настоящата такса смущава вътрешния пазар и затруднява диверсификацията от Русия.
„Призоваваме Германия да гарантира, че законът, премахващ трансграничния елемент на таксата за съхранение, е в сила възможно най-скоро“, каза говорителят.
THE каза, че процедурата му е да пише сметки само за продажбите през януари в края на март.
Възможно е дотогава законодателството да е финализирано. Ако обаче това не се случи, германските медии и парламентарни източници също казаха, че консервативната партия ХДС, за която се смята, че ще спечели изборите през февруари, може да ускори законопроекта, след като влезе в длъжност.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.