Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|КЕВР: Цената на парното остава без промяна до края на отоплителния сезон
Цената на парното ще остане без промяна до края на отоплителния сезон. Това съобщи председателят на Комисиията за енергийно и водно регулиране(КЕВР) Иван Иванов.
"Тези български граждани, които ползват парно отопление в столицата и големите български градове, трябва да бъдат спокойни, че до края на отоплителния сезон няма да има промяна в цената на топлинната енергия. Фактът, че цената на природния газ през февруари ще с близо 30 процента по-ниска спрямо настоящата, е добра новина и за индустрията, защото ще даде комфорт при използването на природния газ", коментира той, цитиран от БТА.
На въпрос дали цената на топлинната енергия ще се повиши след края на отоплителния сезон, Иван Иванов отговори, че КЕВР ще следи ценовите нива на природния газ и тогава ще може да се каже. Той посочи, че прогнозната годишна цена на природния газ, която регулаторът определи за топлофикационните дружества за този отоплителен сезон, е 122 лева за мегаватчас.
"В края на отоплителния сезон ще направим изчисления и каквото може, КЕВР ще направи, за да защити интересите на българските граждани", допълни председателят на енергийния регулатор.
"Цената на природния газ за февруари ще бъде в диапазона на 129 -130 лв. Това заяви днес по време на откритото заседание на КЕВР изп.-директор на "Булгаргаз" Деница Златева. Компанията внесе заявлението си за цена за втория месец на годината на 11 януари, както е изискването по закон, и тя беше 135, 38 лв. за мегаватчас. То беше базирано на котировките на газа на нидерландската борса TTF за първите 10 дни на януари. От тогава има развитие и цената, която очакваме от 1 февруар е близо 30% по-ниска от тази за януари", коментира още каза Златева.
Припомняме, че КЕВР утвърди цена на природния газ за януари в размер на 179,33 лева за мегаватчас (MWh),– без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
Деница Златева уточни, че в микса за февруари са структурирани четирима доставчици на природен газ - трима са избрани чрез тръжната процедура от ноември и декември. Четвъртият източник са нагнетени количества от подземното газохранилище в Чирен. Благодарение на това, че "Булгаргаз" през декември и януари нагнетяваше количества газ в газовото хранилище на по-ниска цена, успява да балансира цената от Чирен, която влиза в ценовия микс за февруари.
През януари поради топлото време, както и заради проблеми с един от най-големите индустриални клиенти на "Булгаргаз", има с 30 процента намаление на потреблението на газ спрямо месечните договорени количества. Затова през януари са балансирани тези доставки, за да няма проблеми и с газопреносната мрежа, добави Златева.
Според нея доставките на природен газ са осигурени до края на годината. Доставчиците за оставащите месеци са различни, като за всеки месец има избран доставчик на база на най-добра оферта. Критериите са - 80 процента ценовия индекс и 20 на сто условията на плащанията, каза още изп.-директор на "Булгаргаз".
Благодарение на това, че "Булгаргаз" не ползва количествата газ от подземното газохранилище в Чирен в момента, България е в много добра позиция от всички страни в ЕС. Само шест страни в ЕС имат процентно по-голяма запълняемост на своите газохранилища. Това трябва да ни даде допълнителна сигурност за следващите месеци, изтъкна Иван Иванов. Той обясни още, че окончателното решение за цената на природния газ за февруари ще бъде взето на закрито заседание на КЕВР на 1 февруари.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.