Леко поскъпване на петрола след резкия спад на цените в петък

Леко поскъпване на петрола след резкия спад на цените в петък

Леко поскъпване на петрола след резкия спад на цените в петък

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник на фона на опасенията от по-ниско търсене на горива и очакваната глобална рецесия, тъй като нарастващите лихвени проценти и скока на щатския долар ограничава способността на потребителите от други страни да купуват петрол, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,80 долара, или 0,93%, до 85,35 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,73 долара, или 0,93%, до 78,01 долара за барел. Цените и на двата сорта се сринаха с около 5% в петък до най-ниското си ниво от януари.

Доларовият индекс, който следи хода на американската валута спрямо кошницата от шест основни конкурентни валути, се покачи до 20-годишен връх в понеделник.

По-силните зелени пари имат тенденция да ограничават търсенето на петрол, деноминиран в долари, тъй като купувачите, използващи други валути, трябва да харчат повече, за да купуват суровината.

Централните банки в много страни потребителки на петрол, включително Съединените щати, повишиха лихвените проценти, за да се борят с нарастващата инфлация, което доведе до опасения, че затягането може да предизвика забавяне на икономиката.

„На фона на затягането на глобалната парична политика от ключовите централни банки за потушаване на повишената инфлация и покачването на зелените пари към повече от 20-годишни върхове, опасенията за икономическо забавяне се повишиха, а това действа като ключов насрещен вятър за цените на суровия петрол“, коментира Суганда Сачдева от Religare Broking.

Сачдева очаква, че цената на WTI може да намери своето дъно при 75 долара за барел, докато за сорта Брент това равнище ще е 80 долара за барел.

Сътресенията на петролния пазар от войната в Украйна и санкциите на Европейския съюз срещу руския суров петрол, които трябва да влязат в сила през декември, оказаха известна подкрепа на цените.

Главният изпълнителен директор на енергийния търговец Vitol Ръсел Харди каза, че доставките на горива са засегнати от пренасочването на руски петролни продукти, които се очаква да потекат към Азия и Близкия изток, докато доставките от тези региони отиват за Европа.

Освен това Харди каза на петролна конференция в Сингапур, че се очаква повече от милион барела на ден американски суров петрол да отива в Европа, за да запълни празнината, оставена от руските доставки.

Ръководителят на колумбийската държавна енергийна компания Ecopetrol каза на същата конференция, че страната продава повече петрол в Европа, заменяйки руските доставки, и че вижда нарастваща конкуренция за пазарен дял в Азия.

Вниманието е насочено към това, което Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК+, могат да направят, когато се срещнат на 5 октомври, след като се споразумяха да намалят умерено добива на последната си среща.

Но тъй като ОПЕК+ произвежда доста под целевия си добив, всяко обявено намаление може да няма голямо влияние върху предлагането.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ