Петролът поевтиня на фона на очакванията за високи лихви за по-дълго време

Петролът поевтиня на фона на очакванията за високи лихви за по-дълго време

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия във вторник на фона на опасенията, че търсенето на горива ще бъде ограничено от големите централни банки, които държат лихвените проценти по-високи за по-дълго време, дори при очакванията за намалено предлагане, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,40 долара, или 0,43%, до 92,89 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,34 долара, или 0,38%, до 89,34 долара за барел.

„Страховете от икономическа рецесия може отново да доминират движенията на петролния пазар поради нарастващата доходност на американските облигации след ястребовата позиция на Фед миналата седмица“, каза Тина Тенг, пазарен анализатор в CMC Markets в Оукланд.

През последните дни Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка затвърдиха ангажимента си за борбата с инфлацията като сигнализираха, че строгата парична политика може да остане в сила по-дълго от очакваното. По-високите лихви забавят икономическия растеж, което ограничава търсенето на петрол.

Отделно в понеделник рейтинговата агенция Moody's съобщи, че потенциалното спиране на работата на правителството на САЩ ще навреди на кредита на страната - предупреждение, идващо един месец след като Fitch понижи рейтинга на САЩ с една степен на фона на кризата с тавана на дълга.

Докато доставките остават ограничени, тъй като Русия и Саудитска Арабия удължиха съкращенията на производството до края на годината, Москва в понеделник облекчи временната си забрана за износ на бензин и дизел, издадена отделно от съкращенията на добива, за да стабилизира вътрешния пазар.

За празничната Златната седмица в Китай, която започва от неделя, цените на петрола може да получат подкрепа от повишаването на пътуванията и произтичащото от това търсене на петролни продукти във втория по големина потребител на петрол в света.

Цените на петрола се повишиха с около 30% от средата на годината, водени най-вече от ограниченото предлагане, заличавайки 0,5 процентни пункта от растежа на световния БВП през втората половина на тази година, според JP Morgan.

Но шокът „не е достатъчно голям, за да застраши експанзията сам по себе си“, добавят анализаторите от инвестиционната банка.

„Ние прогнозираме 94 долара за барел през периода 4Q23, което е максималната стръмност на кривата, която виждаме, преди ОПЕК вероятно да облекчи своите ограничения на доставките“, каза Баден Мур, ръководител на стратегията за въглеродни емисии и суровини в National Australia Bank.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ