Петролът поевтиня на фона на повишенията на лихвите от редица централни банки

Петролът поевтиня на фона на повишенията на лихвите от редица централни банки

Петролът поевтиня на фона на повишенията на лихвите от редица централни банки

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, след като се появиха опасения а търсенето заради повишението на лихвените проценти на няколко централни банки през седмицата, предаде Ройтерс.

Към 8:50 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,87 долара, или 0,73%, до 118,9 долара за барел, докато цената на американския лев суров петрол WTI се понижи с 0,90 долара, или 0,77%, до 116,7 долара за барел.

Ако загубите се задържат през деня, фючърсите на Брента ще отбележат първото си седмично понижение след пет седмици, докато WTI ще регистрират първото си понижение след осем седмици.

„Повишаването на лихвите на централните банки оказва натиск върху цените на петрола, въпреки че доставките остават ограничени“, коментира Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.

Централните банки в цяла Европа повишиха лихвените проценти в четвъртък, като някои надминаха значително очакванията на пазарите и намекнаха за още по-високи разходи по заемите, за да укротят растящата инфлация, която подкопава спестяванията и свива корпоративните печалби.

В четвъртък централната банка на Аржентина повиши основния си лихвен процент с най-много от три години в четвъртък, тъй като южноамериканската страна се бори с инфлацията от над 60%.

Тези ходове дойдоха след повишаването на основния лихвен процент на Федералния резерв на САЩ със 75 базисни пункта, което бе най-високото увеличение от 1994 г.

Вниманието на инвеститорите обаче остана насочено и върху ограничените доставки, след като САЩ обявиха нови санкции срещу Иран.

„Пазарът наблюдава преговорите между Запада и Иран в очакване на възобновяване на ядрената сделка през последните месеци. Това върна на фокус текущите проблеми от страна на предлагането на пазара", казаха анализатори на ANZ Research в бележка.

Съединените щати в четвъртък наложиха санкции на китайски и емирски компании и мрежа от ирански фирми, които помагат за износа на ирански нефтохимикали, стъпка, която може да има за цел да засили натиска върху Техеран да съживи ядреното споразумение с Иран от 2015 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ