Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтиня на фона на несигурността около съкращенията на ОПЕК+
Цените на петрола се понижиха в ранната се понижиха в ранната търговия в понеделник на фона на натиска, идващ от решението на ОПЕК+ за съкращението на добива, и несигурността относно растежа на глобалното търсене на гориво, въпреки че рискът от прекъсване на доставките поради конфликта в Близкия изток ограничи загубите, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,72 долара, или 0,91%, до 78,16 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,62 долара, или 0,84%, до 73,45 долара за барел.
„Суровият петрол изглежда е под постоянен натиск от решението на ОПЕК+... Известна степен на отстъпка от по-дълбоките съкращения на ОПЕК+ е оправдана, но към тя се пренебрегва“, каза Вандана Хари, основател на анализа на петролния пазар доставчик Vanda Insights.
Цените на петрола се сринаха с повече от 2% миналата седмица поради скептицизма на инвеститорите относно дълбочината на съкращенията на доставките от Организацията на страните износителки на петрол и нейните, включително Русия, известни заедно като ОПЕК+, и загрижеността относно бавната глобална производствена активност.
Съкращенията на ОПЕК+, обявени в четвъртък, са доброволни по природа, което поражда съмнения дали производителите ще ги приложат напълно или не. Освен това, инвеститорите не са сигурни как ще бъдат измерени съкращенията.
Геополитическите съображения също бяха в центъра на вниманието на инвеститорите, тъй като боевете в Газа се подновиха. Три търговски плавателни съда бяха атакувани в международни води в южната част на Червено море, съобщиха американските военни в неделя, докато йеменските бунтовници хути поеха отговорността за атаки с дронове и ракети срещу два израелски кораба в района.
Възобновяването на войната между Израел и „Хамас“ подхрани възходящия импулс за цените на петрола, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.
„Въпреки това цените на петрола може да продължат да бъдат под натиск за момента поради разочароващото икономическо възстановяване на Китай и увеличаването на производството в САЩ“, каза Тенг.
Що се отнася до руския петрол, западните страни засилиха усилията си да наложат ценовата горна граница от 60 долара за барел за доставките по море – мярка, наложена, за да накаже Москва за войната в Украйна.
В петък Вашингтон наложи допълнителни санкции на три фирми и три петролни танкера.
Отделно Белият дом заяви в петък, че е готов да „прекъсне“ облекчаването на санкциите за члена на ОПЕК Венецуела през следващите дни, освен ако няма допълнителен напредък по освобождаването на венецуелски политически затворници и „неправомерно задържани“ американци. Междувременно Индия възобнови покупките на венецуелски петрол.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.