Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Леко поевтиняване на петрола на фона на увеличението на запасите в САЩ
Цените на петрола се отдръпнаха от многомесечните върхове, достигнати през предходната сесия, тъй като по-високите запаси от суров петрол в САЩ и слабите икономически данни от Китай породиха опасения относно глобалното търсене на гориво, предаде Ройтерс.
Към 08:40 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,9 долара, или 0,1%, до 87,46 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,6 долара, или 0,1%, до 84,34 долара за барел.
Запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с 5,9 млн. барела през последната седмица до 445,6 милиона барела, показват данни на Администрацията за енергийна информация. Очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, бяха за ръст от 0,6 млн. барела.
Износът на суров петрол от САЩ е намалял с 2,9 млн. барела на ден миналата седмица, най-стръмният спад в историята, до 2,36 млн. барела на ден, според данните. Но пазарът ще очаква износът на суров петрол да се повиши поради фючърсите на американския суров петрол и спреда на Брента, каза Фил Флин, анализатор в Price Futures Group.
Натежавайки върху пазарните настроения, потребителският сектор в Китай изпадна в дефлация, а фабричните цени продължиха да падат през юли, докато втората по големина икономика в света се бори да съживи търсенето.
„Прогнозата за растеж от 5% от Китай, която изглеждаше твърде скромна за смилане в началото на 2023 г., започна да изглежда твърде оптимистична, тъй като Китай не успява да задържи икономическото съживяване след COVID-19“, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор от Phillip Нова.
Вниманието на пазара е насочено към индекса на потребителските цени (CPI) за юли от Съединените щати, който трябва да бъде публикуван в четвъртък, тъй като той ще изиграе важна роля бъдещата парична политика на Фед. Наблюдателите на пазара очакваха индексът на потребителските цени да покаже леко ускорение на годишна база, докато на месечна база потребителските цени ще се увеличават с 0,2% - същия темп като през юни.
Междувременно Chevron и Woodside Energy Group заявиха в четвъртък, че водят разговори със синдикати, за да предотвратят заплаха от стачки в газови съоръжения на двете компании, които заедно отговарят около 10% от световния пазар на втечнен природен газ (LNG).
Притесненията относно доставките на втечнен природен газ доведоха европейските цени на газа до почти 2-месечен връх в сряда и подкрепиха перспективите за търсене на дизелово гориво като алтернатива.
„Цените на петрола бяха устойчиви на слабото икономическо представяне от Китай през последните седмици, като пазарните участници избраха да насочат вниманието си към по-строгите условия за доставки от Саудитска Арабия и съкращенията на добива в Русия,“, пише в бележка Йеп Джун Рон, пазарен анализатор в IG.
Миналата седмица най-големият износител в света - Саудитска Арабия миналата удължи доброволното си съкращаване на производството от 1 милион барела на ден до края на септември, като добави, че то може да бъде удължено и след този месец или задълбочено допълнително. Русия също каза, че ще намали износа на петрол с 300 000 барела на ден през септември.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.