Петролът поевтинява на фона на разочароващи икономически данни от Китай

Петролът поевтинява на фона на разочароващи икономически данни от Китай

Петролът поевтинява на фона на разочароващи икономически данни от Китай

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в понеделник на фона на по-слабите от очакваното данни за фабричната дейност от Китай и поради опасенията, че разширяването на мерките срещу разпространението на COVID-19 в страната ще намали търсенето.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,93 долара, или 0,97%, до 94,84 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,85 долара, или 0,97%, до 85,05 долара за барел. Двата сорта поевтиняха съответно с 1,2% и 1,3% в петък.

Фабричната активност в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, неочаквано спадна през октомври, показа официално проучване в понеделник. Това се дължи до голяма степен на отслабналото глобално търсене на стоки и ограничителните мерки срещу коронавируса, които засегната производството.

Според данните на китайското Национално статистическо бюро индексът на мениджърите по поръчките PMI за промишлеността  се е понижил до 49,2 пункта през септември спрямо 50,1 пункта през август. Така той е паднал под прага от 50 пункта, който разделя свиването от растежа.

Строгите ограничения на COVID-19 в Китай намалиха икономическата и бизнес активност, ограничавайки търсенето на петрол. Вносът на суров петрол в Китай за първите три тримесечия на годината падна с 4,3% спрямо същия период на предходната година – първият годишен спад за този период поне от 2014 г.

Допълнителен риск за търсенето на петрол идва от Европа, каза анализаторът на CMC Markets Леон Ли, тъй като континентът „вероятно ще влезе в рецесия тази зима“.

Еврозоната вероятно навлиза в рецесия, като бизнес активността й през октомври се свива най-бързо от близо две години, сочи проучване на S&P Global. Това се дължи на факта, че нарастващите разходи за живот карат потребителите да бъдат предпазливи и намаляват търсенето.

В същото време представителите на Европейската централна банка продължават да стоят зад плановете за продължаване на повишаването на лихвените проценти, дори ако това тласне блока към рецесия и предизвика политическо недоволство.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ