Петролът поскъпна леко, тъй като притесненията за търсенето надделяха над тревогите за събитията в Близкия изток

Петролът поскъпна леко, тъй като притесненията за търсенето надделяха над тревогите за събитията в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, тъй като перспективите за по-силно предлагане и слабият ръст на глобалното търсене надделяха над притесненията, че ескалиращото напрежение в Близкия изток може да повлияе на производството от ключовия регион за добив, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,14 долара, или 0,20%, до 71,84 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,13 долара, или 0,19%, до 68,30 долара за барел.

В понеделник фючърсите на Брента приключиха септември със спад от 9% – третото поредно месечно понижение и най-големия месечен спад от ноември 2022 г. насам. Те се сринаха със 17% през третото тримесечие, което най-голямата си тримесечна загуба от една година. Цената на WTI се понижи със 7% за месец и с 16% за тримесечието.

„Има много резерви по отношение на цените на петрола, тъй като потребителите на пазара очакват предстоящо увеличение на доставките от ОПЕК+ до края на тази година, заедно с още слаби перспективи за търсене от страна на Китай, отразени в последните данни за PMI на страната “, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

„Въпреки това, настроенията са по-малко чувствителни към по-слабите данни, намирайки място за стабилизиране с надеждите, че скорошният набор от стимули може да помогне за бързо възстановяване на икономиката занапред“, каза Йеп.

Производствената активност в Китай се сви през септември, тъй като новите поръчки у дома и в чужбина са отслабнали, понижавайки доверието на собствениците на фабриките почти до рекордно ниски нива, показа проучване в частния сектор в понеделник.

Анализаторите казват, че набор от мерки за стимулиране на икономиката през последната седмица вероятно ще бъдат достатъчни, за да върнат растежа на Китай през 2024 г. до около 5%, след като данните под прогнозата през последните няколко месеца хвърлиха съмнения върху тази цел. Те обаче едва ли ще променят перспективата на дългосрочната перспектива.

Наред с опасенията за търсенето, ОПЕК+, която обединява членовете на ОПЕК и техните съюзници, включително Русия, планира да увеличи добива със 180 000 барела на ден през декември.

Междувременното напрежение в Близкия изток остава на фокус, но страховете относно предлагането засега изглеждат сравнително ограничени, като потребителите на пазара все още оценяват рисковете от по-широк регионален конфликт, каза Йеп от IG.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ