Петролът поскъпна на фона на очакванията за намаление на доставките

Петролът поскъпна на фона на очакванията за намаление на доставките

Петролът поскъпна на фона на очакванията за намаление на доставките

Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия днес, подкрепени от очакванията, че големите производители ще запазят въведените вече съкращения на доставките, както и от растящите надежди, че Федералният резерв ще остави лихвите непроменени на следващото си заседание, за да избегне забавянето на икономиката на САЩ, предаде Ройтерс.

Фючърсите на сорта se повишиха с 3 цента до 88,58 долара за барел, докато котировките на американския лек суров петрол WTI се покачиха с 9 цента до 85,64 долара за барел.

Лекият ръст в азиатската търговия дойде, след като и двата сорта приключиха миналата седмица на най-високите си нива от повече от половин година, следвайки спад през предходните две седмици.

„Цените на суровия петрол се движат основно от очакването за допълнителни съкращения на доставките от големите страни производителки на петрол, Русия и Саудитска Арабия“, каза Суганда Сачдева, изпълнителен вицепрезидент и главен стратег в Acme Investment Advisors.

Тя обаче отбеляза, че стабилното увеличение на производството на петрол в САЩ може да ограничи по-нататъшните повишения в цените.

Руският вицепремиер Александър Новак каза в четвъртък, че Русия се е споразумяла с партньорите си от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) относно параметрите за продължаващо намаляване на износа. Тази седмица се очаква официално съобщение с подробности за планираните съкращения.

Русия вече каза, че ще намали износа с 300 хил. барела на ден през септември, след намалението с 500 000 барела на ден през август. Очаква се също Саудитска Арабия да удължи доброволно намаление на добива от 1 млрд. барела на ден до октомври.

Главният изпълнителен директор на Vitol Ръсел Харди каза, че световният пазар на суров петрол вероятно ще стане по-слаб през следващите шест до осем седмици поради поддръжката на рафинериите.

В САЩ ръстът на работните места набра скорост през август, но нивото на безработица се повиши до 3,8%, а нарастването на заплатите се забави, което предполага, че условията на пазара на труда се охлаждат и затвърждават очакванията, че Федералният резерв няма да окаже влияние за допълнително забавяне на икономиката чрез повишаване лихвите този месец.

Междувременно в Китай производствената активност неочаквано се разшири през август, показват данни от проучването на Caixin за PMI в сектора производството, намалявайки част от песимизма относно икономическото здраве на най-големия вносител на петрол в света.

Серия от мерки за икономическа подкрепа, обявени от Пекин миналата седмица, като намаляване на лихвените проценти по депозитите в някои от най-големите държавни банки в страната и облекчаване на правилата за заеми за купувачите на жилища, също подкрепиха цените.

Инвеститорите обаче продължават да очакват по-съществени стъпки за подпомагане на закъсалия имотен сектор в страната, който е едно от основните спирачки за китайската икономика след излизането й от пандемията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ