Петролът поскъпна на фона на ръста на фабричната активност в Китай

Петролът поскъпна на фона на ръста на фабричната активност в Китай

Петролът поскъпна на фона на ръста на фабричната активност в Китай

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда за втора поредна сесия, следвайки ръста на фабричната активност в Китай, който подкрепи надеждите за увеличение на търсенето на горива във втората най-голяма икономика в света, пише Ройтерс.

Към 8:50 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,50 долара, или 0,60%, до 83,95 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,50 долара, или 0,65%, до 77,55 долара за барел.

„Още един кръг от изненадващи възходящи резултати за промишлената активност в Китай допълнително дава увереност в по-силно от очакваното възстановяване, което подкрепя по-оптимистична перспектива за търсенето на петрол“, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG.

„Това осигури така необходимия катализатор за цените на петрола, за да се възползват от известно облекчение след предишната разпродажба (в понеделник). Възстановяването на Китай показва, че е на път да смекчи част от слабостта на глобалното търсене, предизвикана от централните банки“, добави Йеп .

Данните показват, че фабричната активност в Китай се е увеличила за първи път от седем месеца през февруари, според индекса на мениджъра по покупките (PMI), публикуван от Caixin/S&P Global в сряда.

Официалните правителствени данни за PMI, публикувани също в сряда, показаха, че най-бързото разширяване на производството от 2012 г. насам е настъпило през февруари. Официалният производствен PMI достигна 52,6 пункта през миналия месец в сравнение с 50,1 пункта през януари, надминавайки прогнозите на анализаторите за ниво от 50,5 пункта. Равнището от 50 пункта разделя растежа от свиването.

Силният сигнал за търсене от Китай обаче беше компенсиран от признаци за нарастващи запаси от суров петрол в Съединените щати, най-големият потребител и производител на петрол в света.

Запасите от петрол в САЩ са нараснали с 6,2 милиона барела през седмицата, приключила на 24 февруари, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт (АПИ) във вторник.

Все пак запасите от бензин са намалели с 1,8 милиона барела, а тези от дестилат, включително дизелово и реактивно гориво, са намалели с 340 000 барела, според данните на АПИ.

Официалните данни на правителството на САЩ за запасите трябва да бъдат публикувани по-късно в сряда.

Други признаци за нарастващо предлагане се виждат от данните на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).

През февруари ОПЕК е изпомпвал по 28,97 милиона барела петрол на ден, според проучване на Ройтерс. Това е увеличение със 150 хил. барела спрямо януари. Добивът обаче все още е с повече от 700 хил. барела на ден по-нисък, отколкото през септември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ