Петролът поскъпна след достигане на шестмесечно дъно, но притесненията за търсенето остават

Петролът поскъпна след достигане на шестмесечно дъно, но притесненията за търсенето остават

Петролът поскъпна след достигане на шестмесечно дъно, но притесненията за търсенето остават

Цените на петрола се възстановиха в ранната търговия в четвъртък, след като предходната сесия паднаха до шестмесечно дъно, но инвеститорите останаха загрижени за слабото търсене и икономическото забавяне в САЩ и Китай, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,34 долара, или 0,46%, до 76,64 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,31 долара, или 0,45%, до 69,69 долара за барел.

„Петролните пазари може да бяха в свръхпродадено състояние, което може да означава, че възстановяването е краткосрочно“, посочи в бележка до клиенти Тина Тенг, пазарен анализатор в CMC Markets.

В предишната сесия пазарът беше изплашен от данни, показващи, че производството в САЩ остава близо до рекордно високи нива, въпреки че запасите намаляха, отбелязаха анализатори от ANZ в бележка.

Запасите от бензин в САЩ са се повишили с 5,4 млн. барела през миналата седмица до 223,6 милиона барела, съобщи Агенция за енергийна информация в сряда. Този резултат е значително над очакванията за ръст от 1 млн. барела

Цените на петрола паднаха с около 10%, откакто Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, обявиха комбинирани доброволни съкращения на добива с 2,2 милиона барела на ден.

„Петролните пазари изглежда напълно отклоняват маневрите на картела на производителите, насочени към поддържане на цените на петрола високи“, заяви Приянка Сачдева, пазарен анализатор от Phillip Nova.

„Признаците за намаляване на инфлацията също подхранват страховете от глобално икономическо забавяне и на свой ред намаляват търсенето на гориво в световен мащаб“, добави Сачдева.

Проучване на Ройтерс установи, че производството на петрол от ОПЕК е спаднало през ноември за първи път от юли насам в резултат на по-ниските доставки от Нигерия и Ирак, както и продължаващите съкращения в подкрепа на пазара от Саудитска Арабия и други членове на по-широкия алианс ОПЕК+.

Междувременно руският президент Владимир Путин и саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман се срещнаха, за да обсъдят по-нататъшно сътрудничество при цените на петрола като членове на ОПЕК+, което може да засили доверието на пазара във въздействието на съкращенията на добива.

Кувейт и Алжир също потвърдиха своята подкрепа и ангажимент за доброволните съкращения.

Русия обеща да разкрие повече данни за обема на рафинирането и износа на горива, след като ОПЕК+ поиска от Москва повече прозрачност по отношение на класифицираните доставки на гориво от много пунктове за износ в цялата страна, казаха източници от ОПЕК+ и фирми за проследяване на кораби пред Ройтерс.

Притесненията за китайската икономика също спъват поскъпването на петрола. Китайските митнически данни показват, че вносът на суров петрол през ноември е намалял с 9% спрямо година по-рано, тъй като високите нива на запаси, слабите икономически показатели и забавянето на поръчките от независими рафинерии отслабват търсенето.

Докато общият внос на Китай спадна на месечна база, износът нарасна за първи път от шест месеца през ноември, което предполага, че производственият сектор може да започне да се възползва от подем в глобалните търговски потоци.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ