Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпна, след като централната банка на Китай неочаквано понижи лихвите
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, тъй като Китай неочаквано намали някои от основните си лихвени проценти за втори път в рамките на три месеца, за да подкрепи икономическо възстановяване на страната, макар че макроикономическите ограничиха повишението, предаде Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,08 долара, или 0,09%, до 86,29 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,03 долара, или 0,04%, до 82,57 долара за барел.
Цените се повишиха, след като Народната банка на Китай (PBoC) понижи лихвения процент по едногодишни заеми (MLF), които са в обем от 401 млрд. юана (около 55 млрд. долара) за някои финансови институции, с 15 базисни пункта от 2,65% на 2,50% .
От централната банка се надяват, че паричната инжекция ще повлияе на някои фактори, включително данъчни плащания, за да „запази ликвидността на банковата система на разумно ниво“.
„Пазарът очакваше PBoC да изчака до септември, преди да разхлаби политиката отново, а днешните съкращения предполагат, че загрижеността на властите за състоянието на макроикономиката нараства“, посочи в бележка до клиенти Робърт Карнел, регионален ръководител на изследванията от банка ING.
Данните за промишленото производство и продажбите на дребно в Китай днес показаха, че икономиката се е забавила допълнително миналия месец, засилвайки натиска върху вече колебливия растеж и подтиквайки властите да намалят основните лихвени проценти, за да подкрепят активността.
Продажбите на дребно в Китай са нараснали с 2,5% на годишна база през юли, докато очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, бяха за ръст от 4,5%.
Промишленото производство се е повишило с 3,7% на годишна база, което е под очакваните 4,4%.
Градската безработица в страната е нараснала до 5,3% спрямо 5,2% предходния месец.
Въпреки слабите макроикономически данни петролният апетит на Китай показа устойчивост. Производството на рафинерии в страната през юли се е повишило със 17,4% спрямо година по-рано, тъй като рафинериите поддържат завишено производство, за да отговорят на търсенето за вътрешни летни пътувания и да осребрят високите регионални маржове на печалба чрез износ на гориво.
Междувременно добивът на шистов нефт и природен газ от най-големите райони за производство в САЩ се очаква да спадне през септември за втори пореден месец до най-ниските нива от май, показват данните на Администрацията за енергийна информация в понеделник.
Намаляването на добива в САЩ може да влоши глобалното недостиг на петрол, тъй като Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, намаляват производството.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.