Петролът поскъпва на фона на опасенията от по-широк конфликт в Близкия изток

Петролът поскъпва на фона на опасенията от по-широк конфликт в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия в понеделник, компенсирайки загубата от миналата седмица поради опасения от разрастващ се конфликт в Близкия изток, следвайки ракетен удар по окупираните от Израел Голански възвишения, за който Израел и Съединените щати обвиниха ливанската въоръжена групировка „Хизбула“, преде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,49 долара, или 0,60%, до 81,62 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,42 долара, или 0,54%, до 77,58 долара за барел.

Миналата седмица Брентът поевтиня с 1,8%, докато цената на WTI се понижи с 3,7% поради по-ниското търсене от Китай и надеждите за споразумение за прекратяване на огъня в Газа.

В неделя кабинетът по сигурността на Израел упълномощи правителството на премиера Бенямин Нетаняху да вземе решение за „начина и времето“ за отговор на съботния ракетен удар по Голанските възвишения, който уби 12 тийнейджъри и деца.

Подкрепяната от Иран групировка „Хизбула“ отрече да носи отговорност за атаката. Израел обеща отмъщение срещу „Хизбула“ в Ливан, а израелски самолети удариха цели в Южен Ливан в неделя.

„Притесненията за ескалиране на напрежението в Близкия изток предизвикаха нови покупки, но печалбите бяха ограничени от продължаващите опасения за отслабване на търсенето в Китай“, каза Тошитака Тазава, анализатор във Fujitomi Securities.

През последните няколко седмици надеждите за прекратяване на огъня в Газа набират скорост.

Но според западен, палестински и двама египетски източника Израел иска промени в плана за примирие в Газа и освобождаването на заложници от „Хамас“, което усложнява сделката за спиране на деветмесечни битки, които опустошиха анклава,

Що се отнася до търсенето, данните, публикувани по-рано този месец, показаха спад на общият внос на мазут в Китай с 11% през първата половина на 2024 г. Това предизвикаха загриженост относно по-широките перспективи за търсене в азиатския гигант.

„Загрижеността за търсенето остава ключов фактор, който оказва натиск върху цените на суровия петрол. Икономическият растеж в Китай се забави през второто тримесечие, докато вътрешното потребителско търсене беше бавно“, каза независимият пазарен анализатор Тина Тенг.

Тя добави, че решението за лихвените проценти на Федералния резерв на САЩ и PMI в производството на Китай са следващите ключови събития за пазарите.

Пазарите също наблюдават производителя на петрол Венецуела, след като избирателният орган на страната заяви, че президентът Николас Мадуро е спечелил трети мандат с 51% от гласовете, въпреки множеството екзитполове, сочещи победа на опозицията.

САЩ заявиха, че ще „калибрират“ политиката си на санкции спрямо Венецуела в зависимост от това как ще се развият изборите в страната от ОПЕК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ