Петролът поскъпва с повече от 1 долар за барел на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток

Петролът поскъпва с повече от 1 долар за барел на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда на фона на нарастващите опасения, че напрежението в Близкия изток може да ескалира, което може да доведе до прекъсвания на производството на суров петрол от региона, след най-големия военен удар на Иран срещу Израел, предаде Ройтер.

Към 09:45 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,12 долара, или 1,52%, до 74,68 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,14  долара, или 1,63%, до 70,97 долара за барел.

По време на търговията във вторник и двата бенчмарка на суровия петрол поскъпнаха с повече от 5%.

Петролните пазари до голяма степен се фокусираха върху наратива за отслабване на глобалната икономическа перспектива, което намалява търсенето на гориво, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.

„Все пак везната бързо натежа към страховете от прекъсване на доставките на петрол в Близкия изток, след като Иран изстреля балистични ракети срещу Израел“, каза Сачдева.

Иран заяви рано в сряда, че неговата ракетна атака срещу Израел е приключила, докато Израел и САЩ обещаха да отвърнат на Техеран, като страховете от по-широка война се засилиха.

Техеран каза, че всеки израелски отговор на атаката, която според Израел включва повече от 180 балистични ракети, ще бъде посрещната с „огромни разрушения“.

Съветът за сигурност на ООН насрочи среща за Близкия изток за сряда, а Европейският съюз призова за незабавно прекратяване на огъня.

Прякото участие на Иран, член на ОПЕК, повишава перспективата за прекъсване на доставките на петрол, посочиха анализатори от ANZ в бележка, като добавиха, че производството на петрол в страната е нараснало до шестгодишен връх от 3,7 млн. барела на ден през август.

„Една голяма ескалация от страна на Иран рискува да въвлече САЩ във войната“, посочиха от Capital Economics в бележка. „Иран представлява около 4% от световния добив на петрол, но важно съображение ще бъде дали Саудитска Арабия ще увеличи производството, ако иранските доставки бъдат прекъснати.“

Панел от министри от Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзниците, известни заедно като ОПЕК+, се среща по-късно в сряда, за да направи анализ на пазара, като не се очакват промени в политиката. От декември ОПЕК+, която включва Русия, трябва да увеличи добива със 180 000 барела на ден месечно.

„Всяко предположение, че увеличаването на производството ще продължи, може да компенсира опасенията за прекъсване на доставките в Близкия изток“, се казва в бележката на ANZ.

Данните за запасите в САЩ бяха смесени: запасите от суров петрол и дестилат намаляха миналата седмица, докато запасите от бензин се повишиха, заявиха пазарни източници, цитирайки данни на Американския петролен институт във вторник.

Инвеститорите в петрол също ще следят в петък данните за молбите за помощи при безработица в САЩ, тъй като се очаква да повлияят на прогнозите за облекчаването на паричната политика на Федералния резерв, което може да подпомогне дългосрочното търсене на петрол чрез стимулиране на цялостната икономическа активност, каза Сачдева от Phillip Nova.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ