Петролът се е насочил към най-големия си седмичен ръст от октомври

Петролът се е насочил към най-големия си седмичен ръст от октомври

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, след като предходната сесия достигнаха най-високото си ниво от декември насам. Те са се насочили към най-големия си седмичен ръст от октомври, тъй като икономическият растеж в САЩ и признаците за стимули за китайската икономика подкрепиха настроенията за търсенето на гориво, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,28 долара, или 0,35%, до 80,32 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,32 долара, или 0,43% до 75,41 долара за барел.

Двата сорта вървят към седмичен ръст от съответно 4,5% и 4,8%. Това ще е втори седмичен ръст за тях и най-голямото повишение от това през седмицата, приключила на 13 октомври, след началото на конфликта Израел-Хамас в Газа.

Цените се понижиха в ранната търговия поради признаци, че прекъсванията на доставките на петрол в Червено море може да намалят, тъй като Китай оказва натиск върху Иран да ограничи атаките срещу корабоплаването във водите край Йемен от бунтовниците хуси, които са подкрепяни от Техеран.

Китайски служители са помолили своите ирански колеги да помогнат за ограничаване на атаките, като в противен случай рискуват да навредят на бизнес отношенията си с Пекин, твърдят източници.

Въпреки това хусите обещават да продължат да атакуват кораби, свързани по някакъв начин с Израел, в знак на солидарност с палестинците в Газа, каза лидерът на групировката в четвъртък.

Предишните интервенции на силите на САЩ и Обединеното кралство в Червено море не предотвратиха атаките, което накара инвеститорите да вземат предвид продължаващо смущение на цените, каза Йеп Джун Рон, пазарен стратег в IG в Сингапур.

Настроенията при търсенето се подобриха, след като данните от четвъртък показаха, че икономиката на САЩ - най-големият потребител на петрол в света, се е разширила с 3,3% през  четвъртото тримесечие, което е по-голям ръст от очакваното.

Освен това Китай, вторият по големина потребител на петрол в света, обяви дълбоко съкращаване на изискванията за минимални банковите резерви, за да стимулира икономическия растеж.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ