Петролът поскъпва на фона на рязък спад на запасите в САЩ

Петролът поскъпва на фона на рязък спад на запасите в САЩ

Петролът поскъпва на фона на рязък спад на запасите в САЩ

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, след като като данните показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели повече от очакваното миналата седмица, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,28 долара, или 0,35%, до 80,32 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,32 долара, или 0,43% до 75,41 долара за барел.

„Значителен спад в петролните запаси в САЩ и очакванията за икономическо възстановяване на Китай и мерки за стимулиране подкрепиха цените на петрола“, каза Тошитака Тазава, анализатор във Fujitomi Securities.

„Напрежението в Близкия изток също подкрепи купуването“, добави той.

Запасите от суров петрол в САЩ са се сринали с 9,2 млн. барела миналата седмица, съобщиха от Администрацията за енергийна информация. Това повече от четири пъти по-голям спад от прогнозирания от анализаторите, анкетирани от Ройтерс, които заложиха на намаление с 2,2 млн. барела.

Това се дължи на рязък спад на вноса на суров петрол в САЩ, тъй като зимното време затвори рафинериите и не позволи на шофьорите да пътуват.

Добивът на суров петрол в САЩ спадна от рекордните 13,3 млрд. барела на ден преди две седмици до петмесечно дъно от 12,3 млн. барела на ден миналата седмица заради студеното време.

Цените на петрола също получиха подкрепа от надеждите за икономическо възстановяване на Китай.

Народната банка на Китай обяви дълбоко съкращаване на изискванията за ликвидни резерви за китайските търговски банки - ход, който ще инжектира около 1 трлн. юана (около140 млрд. долара) в брой в банковата система и ще изпрати силен сигнал за подкрепа за икономиката и  фондовите пазари.

Китай също така заяви в сряда, че разширява използването на заеми за търговски имоти от банките в последните си усилия за облекчаване на ликвидната криза, пред която са изправени проблемните фирми за недвижими имоти.

Междувременно геополитическото напрежение в Близкия изток остана на фокус,

„Няма реални щети, нанесени на доставките на суров петрол... това е просто очакване, че ситуацията Червено море ще доведе до по-нататъшно прекъсване на петролния поток от района на производство“, каза  Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор в брокерската фирма Phillip Nova.

„Петролните инвеститори наистина се нуждаят от конкретен катализатор, за да задвижат цените още повече, като честно казано засега изглежда, че такъв липсва“, добави тя.

Американските военни нанесоха още удари в Йемен рано в сряда, унищожавайки две противокорабни ракети на хусите, които бяха насочени към Червено море и бяха подготвяни за изстрелване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ