Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът се е насочил към втори пореден седмичен ръст
Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия в петък, но сортовете Брент и WTI са се насочили към втори пореден седмичен ръст, след като оптимистичните икономически данни от САЩ облекчиха притесненията на инвеститорите за потенциална рецесия в страната с най-голямо потребление на петрол, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,24 долара, или 0,30%, до 80,80 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,34 долара, или 0,44%, до 77,82 долара за барел.
За седмицата цената на сортът Брент напреднал с 1,6% на седмична база, а тази на WTI – с 1,5%“
В четвъртък правителствен доклад показа, че продажбите на дребно в САЩ са се повишили с 1% миналия месец, което е доста над пазарните прогнози за ръст от 0,3%. Също в четвъртък данните показаха, че по-малко американци са подали нови молби за помощи за безработица миналата седмица.
„Икономическите данни за САЩ, публикувани тази седмица, помогнаха да смекчат страховете за рязко забавяне на икономиката на“, коментираха анализатори от енергийната консултантска компания FGE.
Те отбелязаха, че петролните пазари сега ще върнат пълния си фокус върху фундаментите и геополитиката, като пазарите очакват ответни атаки от Иран срещу Израел заради убийството на лидер на „Хамас“ в Техеран.
Нов кръг от преговори започна в четвъртък, за да се осигури прекратяване на огъня във войната в Газа, въпреки че израелските войски продължиха атаката си срещу палестинския анклав.
Ръста на цените тази седмица обаче е ограничен от все така нестабилните сигнали за търсенето в САЩ и Китай.
По-рано през седмицата бе отчете изненадващ скок на американските запаси от суров петрол, докато, докато китайските рафинерии рязко намалиха нивата на преработка на суров петрол миналия месец поради слабото търсене на гориво.
На този фон Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) ограничи прогнозата си за търсенето за 2024 г.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.