Петролът се насочва към ръст след две поредни седмични понижения

Петролът се насочва към ръст след две поредни седмични понижения

Петролът се насочва към ръст след две поредни седмични понижения

Цените на петрола са напът да сложат край на серията от две поредни седмици на спад на фона на оптимизъм за по-високо търсене на енергия от най-големия вносител на суров петрол в света – Китай, както и поради по-слабия долар, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с минималните 0,08 долара, или 0,11%, до 75,75 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,04 долара, или 0,06%, до 70,66 долара за барел. И двата показателя напреднаха с около 3% по време на предходната сесия.

Данните от четвъртък показаха, че производителността на петролните рафинерии в Китай е нараснала с 15,4% през май спрямо година по-рано, достигайки втората си най-висока обща стойност в историята. Китайското търсене на петрол се очаква да продължи да нараства с гарантиран темп през втората половина на годината, каза изпълнителният директор на Kuwait Petroleum Corp.

В Съединените щати данните, публикувани в четвъртък, показаха, че продажбите на дребно са се увеличили неочаквано през май, заедно с по-високите от очакваното заявления за помощи при безработица миналата седмица. На този фон доларът падна до петседмично дъно спрямо кошница от други валути.

По-слабият долар прави петрола по-евтин за притежателите на други валути, което може да увеличи търсенето.

Анализаторите също така очакват доброволните съкращения на добива на суров петрол, въведени през май от Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, и от Саудитска Арабия през юли, да подкрепят цените.

Все пак, слабите икономически перспективи помрачават в известна степен пазарните настроения, тъй като промишленото производство и растежът на продажбите на дребно в Китай през май не отговарят на прогнозите.

„Цените на суровия петрол се опитват да намерят подкрепа, тъй като перспективите за глобален растеж остават уязвими към по-нататъшни шокове от кампании за агресивно повишаване на лихвените проценти“, посочи в бележка Едуард Моя, анализатор в OANDA.

В четвъртък Европейската централна банка повиши лихвените проценти до 22-годишен връх, както се очакваше. По-рано тази седмица Федералният резерв на САЩ сигнализира поне половин процентен пункт увеличение до края на годината.

По-високите лихвени проценти в крайна сметка увеличават разходите по заеми за потребителите, което може да забави икономическия растеж и да намали търсенето на петрол.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ