Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът се възстановява след спад, предизвикан от разочароващите икономически данни от Китай
Цените на петрола записаха леки повишения към 9:00 часа българско време, след като по-рано регистрираха спад на фона на данните за промишленото производство и продажбите на дребно в Китай през май, които не отговориха на очакванията и засилиха опасенията за по-бавно икономическо възстановяване в най-големия вносител на петрол в света, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,35 долара, или 0,48%, о 73,55 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,35 долара, или 0,51%, до 68,62 долара за барел.
И двата показателя се понижиха с 1,5% в сряда, след като Федералният резерв на САЩ прогнозира необходимостта от още повишения на лихвените проценти тази година, предизвиквайки опасения, че среда с по-високи лихвени проценти ще забави икономиката и ще намали търсенето на петрол.
Данните от Китай в четвъртък не успокоиха опасенията за търсенето, демонстрирайки признаци, че икономическото възстановяване на страната е загубило инерция.
Индустриалното производство на Китай нарасна с 3,5% през май. Това представлява забавяне на темпа на растеж в сравнение с април, когато бе регистриран ръст от 5,6%. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха увеличение от 3,6%.
Продажбите на дребно в страната, ключов измерител на потребителското доверие, се повишиха с 12,7%, като пропуснаха прогнозите за растеж от 13,6% и се забавиха в сравнение с априлското ниво от 18,4%.
Мрачните китайски данни натежаха върху цените на петрола, каза Приянка Сачдева, пазарен анализатор във Phillip Nova.
„Възстановяването на Китай след COVID беше неравномерно и смекченото икономическо състояние през първото тримесечие напълно отхвърли всяка прогноза за съживяване на Китай, тласкайки глобалното търсене на петрол до рекордно високи нива“, добави Сачдева.
В друг мечи знак за търсенето, запасите от суров петрол в САЩ се повишиха с около 8 млн. барела през седмицата, приключила на 9 юни, според данни на Администрацията за енергийна информация. Анализатори очакваха спад от 500 000 барела. Запасите от бензин и дизел също се повишиха повече от очакваното.
В допълнение към пазарното безпокойство относно по-слабото търсене на горива, днес Европейската централна банка почти сигурно ще повиши разходите по заемите до най-високото им ниво от 22 години и ще остави вратата отворена за още увеличения.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.