Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МАЕ прогнозира значително забавяне на световното търсене на петрол до 2028 г.
Растежът на световното търсене на петрол се очаква да се забави почти до спиране през следващите години, като опасенията за високите цени и сигурността на доставките, подчертани от глобалната енергийна криза, ускоряват преминаването към по-чисти енергийни технологии. Това се казва в доклад на Международната агенция по енегетика(МАЕ), публикуван днес.
В средносрочният пазарен доклад Oil 2023 се прогнозира, че въз основа на настоящите правителствени политики и пазарни тенденции глобалното търсене на петрол ще нарасне с 6% между 2022 г. и 2028 г., за да достигне 105,7 милиона барела на ден (mb/d) – подкрепено от силно търсене от страна на нефтохимически и авиационен сектор. Въпреки това кумулативно увеличение, годишният ръст на търсенето се очаква да се свие от 2,4 млн. барела на ден тази година до само 0,4 млн. барела на ден през 2028 г., поставяйки връх в търсенето.
По-специално, използването на петрол за транспортни горива се очаква да намалее след 2026 г., тъй като разширяването на на използването на електрически превозни средства, растежът на биогоривата и подобряването на икономията на гориво намаляват потреблението.
Преминаване към чиста енергия набира скорост
„Преминаването към чиста енергийна икономика набира скорост, като пикът в световното търсене на петрол се очертава преди края на това десетилетие, тъй като електрическите превозни средства, енергийната ефективност и други технологии напредват. Производителите на петрол трябва да обърнат специално внимание на набиращото се темпо на промяната и да калибрират своите инвестиционни решения, за да осигурят организиран преход,“ коментира изпълнителният директор на МАЕA Фатих Бирол.
МАЕ отбелязва, че глобалните петролни пазари все още бавно се пренастройват след три бурни години, в които бяха преобърнати първо от пандемията Covid-19, а след това и от руската инвазия в Украйна. Глобалната енергийна криза, предизвикана от войната в Украйна, доведе до безпрецедентно разместване на световните търговски потоци. Глобалните пазари на петрол може да се стегнат значително през следващите месеци, тъй като съкращенията на производството от страна на алианса ОПЕК+ смекчат подема в световните доставки на петрол. Многостранното напрежение на пазарите обаче изглежда ще отслабне през следващите години, според новия доклад.
Китай беше последната голяма икономика, която премахна строгите си ограничения срещу Covid-19 в края на 2022 г., което доведе до възстановяване на търсенето на петрол след пандемията през първата половина на 2023 г. Но се очаква растежът на търсенето в Китай да се забави значително от 2024 г. нататък. Въпреки това нарастващото търсене на нефтохимически продукти и силният ръст на потреблението в нововъзникващите и развиващите се икономики повече от компенсират свиването в напредналите икономики, се казва още в доклада на МАЕ.
Глобалните инвестиции в сектора са рекордни
Глобалните инвестиции нагоре по веригата в проучване, добив и производство на нефт и газ са на път да достигнат най-високите си нива от 2015 г. насам, нараствайки с 11% на годишна база до 528 млрд. долара през 2023 г. Докато въздействието на по-високите разходи ще бъде частично компенсирано от разходите инфлация, това ниво на инвестиции, ако се задържи, би било достатъчно, за да отговори на прогнозираното търсене през периода, обхванат от доклада. Въпреки това, то надвишава количеството, което би било необходимо в свят, който върви към нетни нулеви емисии.
Прогнозите в доклада предполагат, че големите производители на петрол поддържат плановете си за изграждане на капацитет, дори когато растежът на търсенето се забавя. Очаква се това да доведе до резервен капацитет от поне 3,8 mb/d, съсредоточен в Близкия изток. Въпреки това докладът отбелязва редица фактори, които биха могли да повлияят на пазарните баланси в средносрочен план – включително несигурни глобални икономически тенденции, посоката на решенията на ОПЕК+ и политиката на рафиниращата индустрия на Китай.
Руското производство на петрол намалява заради санкциите
Страните производителки на петрол извън алианса ОПЕК+ доминират плановете за увеличаване на глобалния капацитет за доставки в средносрочен план, с очакван ръст от 5,1 mb/d до 2028 г., водени от Съединените щати, Бразилия и Гвиана. Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Ирак водят плановете за изграждане на капацитет в рамките на ОПЕК+, докато африканските и азиатските членове на организацията ще се борят с продължаващите спадове, а руското производство намалява поради санкции. Това води до нетно увеличение на капацитета от 0,8 mb/d от 23-те страни-членки на ОПЕК+ като цяло през прогнозния период на доклада.
В рафиниращия сектор надвесът в глобалния капацитет беше намален от вълни от затваряния, преобразуване в заводи за биогорива и забавяния на проекти след пандемията. Това, съчетано с рязък спад на китайския износ на петролни продукти и сътресение в руските търговски потоци, доведе до рекордни печалби за индустрията миналата година. Въпреки че количеството на нетните увеличени мощности на рафинерии до 2028 г. се очаква да изпревари ръста на търсенето на рафинирани продукти, различаващите се тенденции сред продуктите означават, че не може да се изключи повторение на ограничението от 2022 г. при средните дестилати, добавят от МАЕ.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.