Петролът се насочва към седмичен спад на фона на опасенията за лихвите в САЩ

Петролът се насочва към седмичен спад на фона на опасенията за лихвите в САЩ

Петролът се насочва към седмичен спад на фона на опасенията за лихвите в САЩ

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък и са се насочили към седмичен пад, тъй като добрите икономически данни от САЩ засилиха опасенията, че Федералният резерв ще затегне допълнително паричната политика, за да се справи с инфлацията - ход, който може да удари търсенето на гориво, дори когато запасите от суров петрол растат, пише Ройтерс.

Към 9:30 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 1,38 долара, или 1,62%, до 83,76 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 1,38 долара, или 1,76%, до 77,11 долара за барел. И двата бенчмарка се насочиха към седмичен спад от повече от 2%.

Данните показват, че индексът на цените на производител (PPI) в САЩ се е повишил с 0,7% на месечна база през януари, след спад от 0,2% през декември. Междувременно заявленията за помощи при безработица неочаквано паднаха до 194 хил. при прогнозирани 200 хил. според прочуване на Ройтерс.

„Силните данни за икономиката на САЩ засилиха опасенията относно повишаването на лихвените проценти и предизвикаха покачване на доходността на американските държавни ценни книжа, което натежа върху цените на петрола и други суровини“, каза Казухико Сайто, главен анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.

Тина Тенг, анализатор в CMC Markets, заяви, че запасите от суров петрол в САЩ, нарастващи до 17-месечен връх, предполагат, че търсенето отслабва, което води до по-ниски цени.

„Цените на суровия петрол също бяха по-ниски поради рискови сделки след разпродажбите на Уолстрийт на фона на данните за PPI и силния щатски долар“, каза Тенг.

Цените на петрола се колебаят през последните седмици между опасенията от рецесия, която ще удари Съединените щати, и надеждите за повишаване на търсенето в Китай, най-големият вносител на петрол в света.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви тази седмица, че Китай ще е отговорен за почти половината от тазгодишното нарастване на търсенето на петрол, след като Пекин смекчи мерките срещу COVID-19. Ограничението на и производството от страните от ОПЕК+ обаче може да означава дефицит на предлагане през втората половина на годината.

Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман каза, че настоящото споразумение на ОПЕК+ за намаляване на целите за производство на петрол с 2 млн. барела на ден ще бъде заключено до края на годината, добавяйки, че остава предпазлив по отношение на китайското търсене.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ