Петролът започва новия месец с ръст на фона на по-слабия долар

Петролът започва новия месец с ръст на фона на по-слабия долар

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, след като по-слабият щатски долар компенсира разширяването на ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в Китай, които породиха опасения от забавяне на търсенето на гориво във втория по големина потребител на петрол в света, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 1,39 долара, или 1,50%, до 94,20 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 1,25 долара, или 1,44%, до 87,78 долара за барел. Двата сорта поевтиняха съответно с 1% и 1,6% в предходната сесия..

Двата бенчмарка завърши месец октомври с повишение, което е първия им месечен ръст от май насам, след като Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, включително Русия, казаха, че ще намалят добива с 2 милиона барела на ден.

„Цените на петрола намалиха ранните загуби, тъй като щатският долар отслабна, а основните глобални фондови пазари регистрираха повишения в днешната азиатска сесия преди решението за лихвените проценти на Федералния резерв на САЩ по-късно тази седмица“, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.

Зелените пари се оттеглиха във вторник от едноседмичен връх спрямо кошница от водещи валути, докато търговците анализираха какво послание ще направят служителите на Фед на срещата в сряда.

По-слабият долар прави петрола по-евтин за притежателите на други валути и обикновено отразява по-големия инвеститорски апетит за рискови активи.

„Предстоящите съкращения на добива на петрол на ОПЕК+ и данните за рекордния износ на петрол от САЩ също подкрепят цените на петрола“, каза Тенг.

В понеделник ОПЕК повиши  прогнозите си за световното търсене на петрол в средносрочен и дългосрочен план, като заяви, че са необходими 12,1 трилиона инвестиции до 2045 г., за да се отговори на това търсене, въпреки предхода към възобновяеми енергийни източници. Според ОПЕК търсенето на петрол ще достигне до 103 млн. барела на ден през 2023 г., което е ръст с 2,7 млн. барела дневно спрямо тази година. 

Ограниченията срещу COVID-19 в Китай наложиха временното затваряне „Шанхай Дисниленд“ в понеделник и предизвикаха притеснения от по-ниско търсене на гориво в най-големия вносител на суров петрол в света, тъй като той продължава да поддържа своята политика за нулев COVID.

Строгите пандемични ограничения доведоха до спад на фабричната активност в Китай през октомври и до намаляване на вноса от Япония и Южна Корея.

Добивът на петрол в САЩ се покачи до близо 12 милиона барела на ден през август, най-високото ниво от началото на пандемията от COVID-19, въпреки че шистовите компании заявиха, че не очакват производството да се ускори през следващите месеци.

Това вероятно ще доведе до покачване на запасите от суров петрол в САЩ през седмицата до 28 октомври с около 300 хил. барела, показа предварително проучване на Ройтерс, докато запасите от дестилат и бензин се очаква да намалеят.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ