Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Уестингхаус" ще работи с пет български фирми по ядрените проекти в АЕЦ "Козлодуй"
„Уестингхаус Електрик“ подписа меморандуми за разбирателство с ключови български доставчици в подкрепа на предстоящите ядрени проекти, базирани на технологията AP1000, на площадката на АЕЦ Козлодуй в Северна България и други проекти в целия регион, съобщиха от Министерството на енергетиката.
Събитието се проведе в сградата на Американската търговска камара в София в присъствието на министъра на енергетиката Румен Радев, посланика на САЩ в България Кенет Мертен, председателя на комисията по енергетика в НС Делян Добрев и други гости.
Петте български компании, подписали меморандумите за разбирателство с „Уестингхаус Електрик“, са „Оскар-Ел“, „Главболгарстрой“, „ЕНПРО Консулт“, „ЕнергоСервиз“ и „И Кю И България“. С това се задълбочава потенциалът за сътрудничество в производството на ключови компоненти, включително системи за контрол и управление, системи за радиационен мониторинг, както и предоставяне на различни инженерни, консултантски и строителни услуги.
Министър Румен Радев коментира, че е изключително доволен, че пет български компании стават част от процеса по изграждането на нова ядрена мощност и изрази очакване скоро към тях да се присъединят и още. Той добави, че изграждането на местна верига за доставки в дългосрочна перспектива е изключително важно за нашия национален интерес, а екипът на Министерството на енергетиката ще направи всичко възможно, за да подпомогне този процес.
Дейвид Дърам, президент на „Енергийни системи, Уестингхаус електрик“ заяви, че българската ядрена верига за доставки има богат опит и е от ключово значение в подкрепата за усилията на компанията да достави успешно най-модерния, доказан в света реактор AP1000.
От „Уестингхаус Електрик“ изразиха увереност, че сътрудничеството с „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ ЕАД по проекта за изграждане на нов ядрен блок с технологията AP1000 ще създаде и една голяма екосистема от местни компании, работещи в областта на ядреното инженерство, която да се превърне в гръбнака на бъдещата ядрена индустрия, базирана на тази технология, в цяла Европа.
2032 година е реалистичен срок да заработи реактор на "Уестингхаус" (Westinghouse) на площадката на АЕЦ "Козлодуй". България може да бъде първата държава в Европа, която да пусне в експлоатация такъв реактор - АP 1000. Това заяви междувременно представителят на "Уестингхаус" за България Иван Пиронков по време на конференция за развитието на ядрената енергетика, която се проведе в София днес. По думите му в момента има 4 такива реактора, които работят в Китай, а други два блока са пред пускане в експлоатация в САЩ.
Пиронков посочи, че шест реактора в Украйна, от подобен тип като тези в АЕЦ "Козлодуй", вече са преминали към използване на ядрено гориво от "Уестингхаус". Четири от тях са в Запорожката АЕЦ и два - в Южноукраинската АЕЦ.
"Това показва, че горивото, което предлагаме за АЕЦ "Козлодуй", не е пилотен проект, а е технология, която вече е изпробвана и работи успешно и безопасно. "Уестингхаус" разработва гориво за реактори ВВЕР-1000 от 1998 година, като първата централа, за която е разработвано такова гориво е чешката АЕЦ "Темелин". За АЕЦ "Козлодуй" предлагаме ядрено гориво от тип RWFA, което вече е доказало своята надеждност в Украйна. Ние предлагаме и ремонт на касети в случаи на разхерметизация, защото иначе подмяната струва много пари", обясни Пиронков. Той изрази надежда, че българските власти ще позволят изграждането на нова ядрена мощност в Козлодуй, за да остане България ядрена държава.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.