Украйна иска да се превърне в енергиен хъб на Европа

Украйна иска да се превърне в енергиен хъб на Европа

Украйна иска да се превърне в енергиен хъб на Европа

Украйна иска да се превърне в енергиен хъб на Европа, което ще помогне на континента да се освободи от зависимостта от руското гориво с помощта на чиста енергия. Планът за развитие на енергетиката до 2050 г. беше представен от министъра на енергетиката на страната Герман Галущенко на конференцията за възстановяването на Украйна в Лондон.

„Тъй като Украйна ще стане член на ЕС, нашият енергиен сектор трябва да стане неразделна част от енергийните пазари и целите за сигурност на ЕС. ЕС може да разчита на Украйна: ние сме готови да предложим на европейските партньори зелено и чисто електричество, най-големите подземни газови хранилища в Европа, потенциала за производство на водород и производство на енергийно оборудване не само за възстановяването на Украйна, но и за енергиен преход на Европа като цяло“, каза Герман Галущенко, цитиран от сайта на правителството на Украйна.

Министърът каза, че инвестиционните възможности на Украйна за увеличаване на енергийните мощности възлизат на $383 млрд. Герман Галущенко уточни, че се планира да бъдат инвестирани $134 млрд. в развитието на вятърната генерация, $62 млрд. в слънчева енергия, $72 млрд. във водородни технологии, $25 млрд. в системи за съхранение на енергия , и $80 в ядрено производство милиарда, преносни системи - $5 милиарда, водноелектрическа енергия - $4,5 милиарда.

Според Галушченко до 2050 г. Украйна е в състояние да увеличи капацитета на вятърното производство до 140 GW, слънчевата – до 94 GW, съхранението на енергия – до 38 GW, ядреното производство – до 30 GW, топлоелектрическата централа и биоенергия - до 18 GW, водно производство - до 9 GW.

Министърът на енергетиката  смята, че за да се привлекат инвеститори, дори в условията на война с Русия, властите вземат решения, които ще позволят реформи и либерализация на енергийния пазар.

Украйна беше доставчик на електроенергия за Европа, но беше принудена да ги спре поради руския обстрел на критична инфраструктура.  Световната банка и ООН съобщиха през април, че общите щети, нанесени на от руската инвазия на  енергийната, газовата и топлинната инфраструктура на Украйна, надхвърлят $10 млрд. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ