Министър Петкова: България ще загуби, ако "Южен поток" не се реализира

Икономика

В правителството няма разнобой за проекта„Южен поток", заяви пред Нова тв енергийният министър Теменужка Петкова.

„В програмната декларация на кабинета ясно е заявена позицията по отношение на проекта. Правителството смята, че това е важен проект за България, но трябва да се спазва и европейското законодателство", каза министърът.

Дарик цитира думите й: „В договорите, които аз съм виждала, не е договорен размерът на транзитните такси и размерът на дивидента, който българската страна би следвало да получи, така че не може да се прогнозира какъв би бил размерът на загубите".

„Определено България ще загуби от това, че този проект няма да се реализира или че съществува риск това да не се случи. Този проект определено е важен за нас. Той е важен и заради това да внесе свеж ресурс в нашата икономика, докато тече самото строителство", каза министърът. На 9 декември тя и вицепремиерът Томислав Дончев ще обсъдят темата "Южен поток" с еврокомисаря по енергетиката.

„Договорът между „Булгаргаз" и руската страна за доставка на газ се изпълнява. Ние сме длъжни да изплатим изразходваното през ноември, почти на 100% е изплатена сумата. Съгласно договора дължим авансово плащане за декември, което се извършва на три транша, общата сума е около 90 милиона долара", съобщи Теменужка Петкова.

„Ако се появи искане за предварително плащане, ще направим всичко възможно да го посрещнем и да търсим правата си съгласно договора. Не ми е известно да има такова писмо", комунтира тя и подчерта, че в енергийното министерство е създаден кризисен щаб, който следи налягането на газа.

"На този етап няма информация за последващи увеличения на цената на тока", каза още Теменужка Петкова.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката