"Шеврон" се отказа от шистовия газ в Румъния

Шеврон се отказа от шистовия газ в Румъния

Американската петролна компания "Шеврон" (Chevron) се отказва от проектите си за проучване и добив на шистов газ в Румъния, съобщи в неделя румънската агенция "Медиафакс", цитирана от БГНЕС. Официалното съобщение бе очаквано, тъй като резултатите от сондирането на "Шеврон" за шистов газ бяха предимно отрицателни.

"Ние потвърждаваме намерението да се откажем от своите проекти за добив на шистов газ в Румъния през 2015 г.," съобщи за агенцията представител на енергийния гигант в Букурещ. Според него, "решението е било взето след оценка на проектите в Румъния, които в момента не могат да се конкурират с другите от глобалното портфолио на кампанията".

Както пише пресата в Румъния, "резултатите от сондирането в Румъния не оправдаха надеждите, а напредъкът бе твърде бавен, за да има смисъл да се продължават инвестициите". В края на миналата година румънският министър-председател Виктор Понта призна, че проучванията за шистов газ, които извършва "Шеврон" не даде резултат, въпреки значителните инвестиции.

"Румъния губи много усилия да търси това, което в действителност не съществува. Изглежда у нас няма шистов газ", отбеляза премиерът. Според него недостигащите обеми газ, Румъния ще купува от руската компания "Газпром", отбелязва ТАСС.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Белгия и Русия си размениха в социалните мрежи заплахи с унищожение
КНСБ заплашва с протести, ако в Бюджет 2026 минималната работна заплата остане 605 евро
Какво предлага Бюджет 2026 и защо не се хареса на никого?
„Лукойл“ е получила оферта за закупуване на международните ѝ активи. Кой е купувачът?
Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Тръмп: Намаляването на американското военно присъствие в Румъния "не е много голямо"
Между реалността и свръхестественото: Всеки трети у нас вярва в живот след смъртта, а две трети – в кармата
НАП продава автогарата в Перник