ЕС въвежда нови, по-строги санкции за страните с висок бюджетен дефицит

Политика за бисквитки

Министрите на финансите от Европейския съюз подкрепиха въвеждането на нови по-строги санкции за страните от еврозоната, които нарушават правилата за ограничение на бюджетния дефицит, и дисциплинарни мерки за тези от тях, които имат прекалено голям държавен дълг, съобщи „Ройтерс”.

Дефицитите на почти всички страни от еврозоната са над позволения лимит от 3% от БВП заради кризата, но това което трябва да бъде взето по-сериозно под внимание, е натрупаният публичен дълг, смятат повечето министри.

Утре еврокомисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен ще представи предложенията на министрите, които предвиждат държавите с дълг над 60% от БВП да внасят 0,2% от БВП в специален фонд, контролиран от Брюксел.

Затягането на санкциите ще помогне за предотвратяване на ситуации, подобни на тези в Гърция и ще възвърне доверието на финансовите пазари.

Засега не става ясно дали санкциите ще се налагат автоматично или всеки случай ще подлежи на обсъждане.

По-рано днес германският министър на финансите Волфганг Шойбле в писмо до Херман ван Ромпой, президента на ЕЦБ Жан-Клод Трише и до своите европейски колеги се обяви за много строги санкции за нарушителите и най-вече за тези, които непрекъснато не спазват нормите.

Според него, на държавите, които систематично нарушават правилата  трябва да им се отнема  правото на глас в Съвета на министрите, ако се наложи и за дълъг период.

Гласуване на санкциите се очаква да се проведе през октомври.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия