Бизнес активността в еврозоната се разширява с най-бързия темп от година насам

Бизнес активността в еврозоната се разширява с най-бързия темп от година насам

Бизнес активността в еврозоната се е увеличила през май с най-бързия си темп от една година насам, тъй като растежът в доминиращата в блока индустрия на услугите е изпреварил свиването в производството, което също така показва отслабване на ценовия натиск, пише „Ройтерс“.

Комбинираният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) за валутния съюз, изготвян от S&P Global и смятан за добър показател за цялостното икономическо здраве, се повиши до 52,2 пункта през май спрямо 51,7 пункта през април, което е най-високата му стойност от май 2023 г. насам.

Въпреки че беше малко по-нисък от предварителната оценка от 52,3 пункта, той остана над границата от 50 пункта, разделяща растежа от свиването, за трети пореден месец.

„Призракът на рецесията не е на дневен ред. Това се дължи на сектора на услугите, където подемът напоследък се разшири", заяви Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка. „Като цяло секторът на услугите вероятно ще гарантира, че през второто тримесечие еврозоната отново ще отбележи положителен растеж.“

През миналия месец PMI индексът в сектора на услугите леко се понижи до 53,2 пункта от 11-месечния връх от 53,3 пункта през април, което е малко под експресната оценка от 53,3 пункта.

Сродно проучване, публикувано в понеделник, показа, че дългогодишният спад в активността на фабриките може би тръгва в обратна посока. Индексът, измерващ производствената активност, се повиши до 47,3 пункта през май спрямо 45,7 пункта през април.

Подобряването на общото търсене засили оптимизма за предстоящата година. Съставният индекс на бъдещата продукция се повиши до 63,1 през май, което е най-високата му стойност от февруари 2022 г. насам.

По-добрите перспективи насърчиха фирмите от сектора на услугите да увеличат броя на служителите си с най-бързия темп от 11 месеца насам.

Същевременно общият ценови натиск отслабна, като производствените цени нараснаха с най-бавния темп от шест месеца насам. Това би могло да даде сигурност на Европейската централна банка, от която се очаква в четвъртък да намали лихвения процент с 25 базисни пункта.

„Намаленият инфлационен натиск е видим както при разходите, така и при продажните цени“, добави де ла Рубия. „Въпреки това PMI индексите на цените все още не дават пълна яснота, тъй като са необичайно високи в контекста на все още доста слабата икономическа ситуация“, обобщава той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ