ЕП и Съветът на ЕС ще гласуват днес последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина

Европейският парламент в Страсбург и Съветът на ЕС в Брюксел ще гласуват днес последните решения за приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина. Предвижда се гласуването в Страсбург да завърши около 13:30 ч. българско време, а в Брюксел - около 16:00 часа, информира БТА.
Евродепутатите ще гласуват доклада на евродепутата Ева Майдел, който подкрепя приемането на нашата страна в еврозоната. Този доклад получи предварително одобрение на комисията на ЕП по икономически и валутни въпроси и на подкомисията по данъчни въпроси на 24 юни.
Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) ще гласува три решения - за добавяне на България в списъка на държавите от еврозоната, за определяне на курса лев-евро, за въвеждане на еврото от нашата страна. Единствено решението за валутния курс изисква единодушие. На предходното заседание на ЕКОФИН на 19 юни в Люксембург бе взето предварително решение курсът да остане без промяна спрямо досегашния официален обменен курс. Европейският съвет даде своето съгласие за приемане на нашата страна в Еврогрупата на 26 юни.
Предстоящите решения се основават на положителните доклади на Европейската комисия и на Европейската централна банка от 4 юни, в които бе отчетена готовността на нашата страна за преминаване към единната европейска валута. Предвижда се от 1 януари догодина България да стане 21-та държава от еврозоната.
В навечерието на днешното заседание датският министър по икономическите въпроси Стефани Лосе заяви за БТА, че очаква лесно одобрение на необходимите решения от нейните колеги в ЕКОФИН. Лосе ще ръководи днешното заседание на ЕКОФИН от името на Датското председателство на Съвета на ЕС.
Междувременно, два протеста срещу въвеждане на еврото са насрочени за днес.
В 12:30 часа гражданска инициатива "Будители" свиква протест пред сградата на Представителството на Европейската комисия у нас на ул. "Г. С.Раковски" 124, под мотото: "Не на еврото".
За 18:30 ч. пък в т.нар. триъгълник на властта - пространството между Народното събрание, Министерския съвет и президентството, протест организира и Гражданският комитет, който също се противопоставя на въвеждането на единната европейска валута. Този митинг е подкрепен и от три от парламентарно представените партии - "Възраждане", "Величие" и МЕЧ. По информация на БНР се предвижда протестът да прерасне в шествие, като маршрутът още се уточнява.
"Днес е един исторически ден за нашата страна. Моето послание ще бъде следното. За последните 30 години различни поколения и много българи вярваха, че мястото на България е в най-интегрираната част от Европейския съюз. С днешното решение на Съвета на министрите и на Европейския парламент очакваме България да завърши пълната си интеграция в Европейския съюз, да бъде в сърцето на най-развитите европейски държави и държави, също така в света", каза пред БНТ евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ-СДС Ева Майдел.
Тя посочи, че с финалното "да" от Брюксел и Страсбург завършва много сложен и дълъг процес по приемането на единната европейска валута в България.
"Трябва да обясним, че има няколко стъпки за официализирането и процесът за приемането на еврото да започне. Съветът трябва да се изкаже, Европейската централна банка, Европейската комисия с техните конвергентни доклади и разбира се Европейският парламент. Щеше да е прекалено лесно, ако това беше просто едно формално решение. Тук в Европейския парламент имаме различни групи, някои от тях седят много центристко, проевропейски, други не чак толкова. Така че това е един сериозен вот, който трябва да бъде взет доста насериозно и сигналът, който Европейският парламент ще изпрати трябва да е ясен в същото време. Точно затова в последните седмици и месеци аз работих много с колегите от различни политически партии и се опитах да убедя възможно най-много колеги да ни подкрепят. Трябва да знаем, че понякога имаме колеги, които те не са против България да влезне в еврозоната, но тяхната политическа ориентация е такава, че те искат по-малко интеграция на Европа. Така, че очаквам част от тези колеги от други държави членки да се въздържат", добави Майдел.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.