ЕС иска споразумение с Великобритания за улесняване на движението на млади хора между страните
Европейският съюз иска да постигне споразумение с Обединеното кралство, което ще улесни хората на възраст между 18 и 30 години да учат и работят в чужбина след Брекзит, пише Би Би Си.
Става дума за ограничено споразумение, а не за възстановяване на свободното движение на хора, посочват от Европейската комисия.
Обединеното кралство вече поддържа схеми с някои страни извън ЕС, за да позволи на хората да идват в Обединеното кралство за период до две години.
Лондон заяви, че е отворен за разширяване на тези програми към отделни страни-членки на ЕС, а не за целия блок.
От британската Лейбъристка партия казаха, че нямат „планове за схема за младежка мобилност“, ако спечелят изборите в страната по-късно тази година.
Говорител на партията заяви, че тя вече е обещала „да няма връщане към единния пазар, митнически съюз или свободно движение“, ако поеме властта.
Той добави, че иска да подобри отношенията на Обединеното кралство с ЕС чрез съгласуване на нови договорености за признаване на трудови квалификации,, както и договорености в сферата търговията с храни и селскостопански продукти.
Правилата за свободно движение на ЕС бяха ключова част от референдума за Брекзит през 2016 г., като кампанията за напускане на блока заяви, че премахването на тези правила ще даде на Обединеното кралство по-голям контрол върху имиграцията.
Предложената схема на ЕС няма да копира точно действието на тези мерки, тъй като свободите ще бъдат ограничени във времето и хората от Обединеното кралство ще могат да останат само в държавата от ЕС, която ги е приела.
Но това значително ще намали имиграционния контрол върху младите хора, които се движат между Обединеното кралство и ЕС, като Комисията предлага да няма квоти за общия им брой.
В документ Европейската комисия посочи, че се намесва, след като Обединеното кралство се обърна към няколко неназовани страни от ЕС миналата година, за да обсъдят отделни сделки.
В него се казва, че това крие риск от „различно третиране“ на гражданите на ЕС и вместо това трябва да има споразумение в целия блок, за да се гарантира, че те ще бъдат „третирани еднакво“.
ЕК иска да договори ново международно споразумение, свързано с търговското споразумение с Обединеното кралство след Брекзит, което влезе в сила през 2021 г.
Това ще бъде първото подобно споразумение за мобилност, което блокът е сключил с която и да е страна извън Европейското икономическо пространство (ЕИП), с изключение на Швейцария.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.