ЕС не е бил напълно готов да реагира на Covid-19, сочи доклад на Европейската сметна палата

ЕС не е бил напълно готов да реагира на Covid-19, сочи доклад на Европейската сметна палата

Според нов доклад на Европейската сметна палата (EСП), медицинските агенции на ЕС не са били напълно подготвени да се справят с пандемията Covid-19 и не са достатъчно подготвени и сега, пише Politico.

Първите защитници на ЕС срещу пандемията от Covid-19 - Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията и Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) - не са били достатъчно ефективни в началните етапи на разпространение на вируса. 

Въпреки че в крайна сметка те реагираха добре на извънредната ситуация в областта на общественото здраве, според доклада, публикуван в сряда, все още не е ясно дали ЕС ще бъде напълно подготвен сега, ако настъпи нова пандемия. 

„Подобно на много други органи, медицинските агенции на ЕС бяха претоварени от силата и скоростта на пандемията COVID-19“, заяви в изявление Жоао Леао, член на ЕСП, отговарящ за одита. 

Според доклада ECDC, европейската агенция, която отговаря за идентифицирането, оценката и докладването на настоящи и нововъзникващи заплахи за човешкото здраве от инфекциозни болести, първоначално е подценила сериозността на Covid-19.

Към момента, в който ECDC призова за „незабавни целенасочени действия“ - на 12 март 2020 г. - вече са били докладвани случаи във всички държави - членки на ЕС, а Италия е обявила национална блокада три дни по-рано. 

ECDC закъсня не само с осъзнаването на риска от Covid-19, но и със споделянето на оценки на риска, насоки и обществена информация. В доклада се посочва, че ръководството за маски за лице и проследяване на контактите се е появило едва към края на първата вълна.

По отношение на данните, събрани от ECDC, одиторите на ЕС изтъкват, че е можело по-често да се използват по-надеждни техники, като например анализ на концентрацията на вируси в отпадъчните води. По време на пандемията данните за степента на заразеност и смъртните случаи, дължащи се на Covid-19, зависеха от стратегиите за тестване на отделните държави. 

Междувременно агенцията, която отговаря за оценката на данните в подкрепа на нови кандидати за ваксини и лекарства - EMA - беше похвалена за бързото адаптиране към ситуацията. Въпреки това, макар че EMA се опита да насърчи клиничните изпитвания в ЕС, според доклада тя все още трябваше да разчита до голяма степен на тези, проведени извън ЕС.

„Предизвикателствата, породени от разпокъсаността на клиничните изпитвания, бяха изтъкнати от EMA още в началото на пандемията“, заяви говорителят на EMA в писмен отговор за POLITICO. „Въпреки че координацията на клиничните изпитвания не попада в правния мандат на Агенцията, тя продължава да се ангажира с насърчаването на големи, общоевропейски клинични проучвания.“

Сега, четири години след настъпването на пандемията, „научените уроци трябва да бъдат ефективно приложени на ниво ЕС, за да не се повтори историята“, каза Леао.

За тази цел ЕМА трябва да „прецизира“ процедурите, включително текущите прегледи на кандидати за ваксини и лекарства по време на извънредни ситуации, свързани с общественото здраве. Агенцията също така трябва да използва ресурсите си по-ефективно и да работи с Комисията и страните от ЕС за насърчаване на паневропейските клинични изпитвания.

Междувременно ECDC трябва да подобри вътрешната си организация, процедури, системи и публикации, съветват одиторите. И тъй като отговорностите на Органа за готовност и реагиране при извънредни ситуации в здравеопазването (HERA), създаден по време на пандемията, се припокриват с тези на ЕМА и ECDC, Европейската комисия трябва да координира по-добре тези органи, посочват одиторите. 

В началото на пандемията през 2020 г. бюджетите на ECDC и EMA са били съответно 61 млн. евро и 358 млн. евро. През 2023 г. те са нараснали до 90 млн. евро и 458 млн. евро, припомня Politico.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ