Европейски организации обещаха да обучат 500 хил. европейци в дълбоките технологии
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) ще си партнира с JA Europe, Intel Corporation, Abodoo, Generation, Техническия университет в Клуж-Напока, Computer Vision Center и Университета за приложни науки в Тампере, по програмата Deep Tech Talent Initiative за обучение на над 500 000 европейци. Тези компании, училища и центрове се присъединяват към 3200 партньора на EIT в рамките на Deep Tech Talent Initiative - едно от водещите действия на новата Европейска програма за иновации, което включва целта за обучение на 1 млн. европейци в сферата на т.нар. дълбоки технологии до 2025 г.
Под дълбоки технологии (Deep Tech) се разбира такива, които са свързани с изкуствен интелект, квантови изчисления, машинно самообучение, блокчейн, роботика, биотехнологии и други.
„Като флагман на нашата Нова европейска програма за иновации, инициативата Deep Tech Talent Initiative на EIT ще подкрепи Европа да обучи своите таланти и да бъде в челните редици на иновациите занапред. Доволна съм от напредъка, постигнат от стартирането на инициативата миналия октомври, благодарение на способността на EIT да мобилизира несравнима мрежа от партньори в областта на образованието, бизнеса и научните изследвания в цяла Европа и извън нея“, коментира еврокомисарят Мария Габриел, която отговаря за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта,
„Инициативите по програмата ще са отворени за всички компании, които могат да предоставят обучение в различни сфери на дълбоките технологии (Deep Tech) за ученици от гимназии и университети и възрастни учащи се от всички индустрии“, заяви по време на пресконференция Сузана Боди, директор „Иновации“ в EIT.
„Само за 5 месеца успяхме да привлечем страхотни партньори. С подкрепата, която осигурихме, нашата цел да обучим 1 млн. европейци в Deep Tech до 2025 г. изглежда много по-близо“, заяви Нектариос Тавернакис председател на управителния съвет на EIT.
По думите му целта на инициативата на EIT е да направи дълбоките технологии сила за добро.
„Тя може да направи нашите градове по-добри за живот, нашата храна и индустрия по-устойчив, нашата енергия по-възобновяема и нашите граждани по-щастливи и здрави. Като се включвате към инициативата на EIT вие ставате от решението, което ще оформи тази нова ера“, добави той.
„Каним всяка европейска организация, която споделя визията ни, да се включи в програмата, независимо дали чрез предлагане на възможности за обучение, финансов принос или друг вид на подкрепа“, каза още Тавернакис.
Сесилия Уарол, която е председател на надзорния съвет на промишлеността в EIT, каза, че в Европа има липса на умения от тази сфера.
„От населението от около 450 млн. души, само 1 млн. са изследователи, а около 17 млн. са ученици. Имаме нужда от много повече хора, които имат умения в най-високите технологични нива и в Big Tech. Сега имаме чудесна възможност да добавим нещо към европейския пейзаж на познания и умения, което не е съществувало преди половин или една година“, каза тя.
„Ако Европа иска да бъде конкурентна на световно ниво при тези технологии, трябва да повишим амбициите си. Това е начинът да го направим. Само за шест месеца достигнахме нивото, при което сме получили подкрепа и можем да започнем обучението“, добави Уарол.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.