Европарламентът посочи Кипър като център за износ на шпионски софтуер

Европарламентът посочи Кипър като център за износ на шпионски софтуер

Европейският парламент /ЕП/ посочи Кипър като център за износ на шпионски софтуер. Това стана с приемането в четвъртък на резолюция за реформите, необходими за намаляване на злоупотребите с шпионски софтуер и препоръки към нея. В тях евродепутатите отбелязват ролята на Кипър като център за износ на шпионски софтуер и заявяват, че страната трябва да отмени всички лицензи за износ, несъответстващи на изискванията на законодателството на ЕС

Препоръки има и към Унгария, Полша, Гърция и Испания. Евродепутатите призовават Унгария и Полша да се съобразят с решенията на Европейския съд по правата на човека и да възстановят независимостта на съдебната власт и надзорните органи. Двете страни трябва също да гарантират, че има разрешение от безпристрастен и независим съдебен орган преди внедряването на шпионски софтуер. Парламентът призовава гръцкото правителство „спешно да възстанови и укрепи институционалните и правните гаранции“, да отмени всички лицензи за износ, които не са в пълно съответствие със законодателството на ЕС относно контрол върху износа, и да зачита независимостта на гръцкия орган за гарантиране на неприкосновеността на съобщенията.

Испанските органи трябва да гарантират „пълно, справедливо и ефективно“ разследване, особено в 47-те случая, за които все още не е ясно кой е разрешил внедряването на шпионски софтуер. Те трябва също така да осигурят достъп на лицата, към които е насочен шпионски софтуер, до реални правни средства за защита.

Сред външнополитическите измерения на проблема, евродепутатите посочват „сериозни индикации“, че правителствата на Мароко и Руанда са шпионирали високопоставени граждани на ЕС, включително държавни глави. Те призовават за задълбочен преглед на лицензите за износ на шпионски софтуер, засилено правоприлагане на правилата на ЕС за контрол на износа, обща стратегия ЕС – САЩ относно шпионския софтуер, разговори с Израел и други трети държави относно правилата за пускането на пазара и износа на шпионски софтуер. ЕП също настоява да се гарантира, че помощта на Евросъюза за развитие не служи за придобиване и използване на шпионски софтуер.

За изводите си, членовете на ЕП се позовават на едногодишно разследване на използването на "Пегас" /Pegasus/ и еквивалентен шпионски софтуер за наблюдение. Членовете на ЕП заявяват, че незаконната употреба на шпионски софтуер излага самата демокрация на риск и призовават за надеждни разследвания, законодателни промени и по-ефикасно прилагане на съществуващите правила за справяне със злоупотребите. За да се помогне за разкриването на незаконни наблюдения, евродепутатите предлагат създаването на лаборатория на ЕС за технологии (EU Tech Lab) — независим изследователски институт с правомощия за разследване на наблюдението и предоставяне на технологична подкрепа, включително скрининг на устройства и криминалистичен анализ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Джей Ди Ванс намекна за изтегляне на американските войски от Германия поради опасения за свободата на словото 
Безпрецедентно: Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали
В Китай откриха нов коронавирус, потенциално заразен за хората
Едно правило, което ще ви помогне да подобрите паметта си
Учени откриха, че ядрото на Земята не е толкова твърдо, колкото са предполагали
Зеленски си е "възвърнал надеждите" за споразумение със САЩ след разговор с Кийт Келог в Киев
Неизвестно за известните: Изобретател от Великобритания видя много пари в праха и боклука
На днешната дата, 22 февруари