Фон дер Лайен: Нека да приемем България и Румъния в Шенген без повече отлагане

Фон дер Лайен: Нека да приемем България и Румъния в Шенген без повече отлагане

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство по време на годишната си реч за състоянието на Съюза.

„Засилихме охраната по границите. Европейските агенции задълбочиха сътрудничеството си с държавите членки. Искам да благодаря по-специално на България и Румъния за водещата роля – за демонстрирането на най-добрите практики, както за предоставяне на убежища, така и за връщането на мигранти. Те доказаха, че  част от нашето Шенгенско пространство. Така че нека най-накрая ги приемем – без нови отлагания", каза Фон дер Лайен.

Миграцията трябва да бъде управлявана, но това изисква търпение, дългосрочни усилия и преди всичко единство в рамките на ЕС, отбеляза председателят на ЕК.

„След по-малко от 300 дни европейците ще отидат до урните да гласуват за нашата уникална и забележителна демокрация. Както при всички избори, това ще бъде време, в което хората да помислят за състоянието на нашия съюз и работата, свършена от хората, които ги представляват. Но това ще бъде и време да решат какво бъдеще и каква Европа искат. Когато се изправят пред урните те ще мислят за това какво има значение за тях; за войната, която бушува до нашите граници, или за унищожителния ефект на изменението на климата и начина, по който изкуственият интелект ще окаже влияние върху живота и работата им“, лаза Фон дер Лайен.

Тя подчерта, че съюзът ни отразява визията на хората, които са мечтали за по-добро бъдеще след Втората световна война.

„Бъдеще, един съюз от нации, демокрации и народи ще работи заедно за споделяне на мира и благоденствието. Те вярваха, че Европа е отговор на призива на историята. Когато разговарям с новото поколение млади хора днес, вижда същата тази визия за по-добро бъдеще; същата вяра, че във време на несигурност Европа за пореден път трябва да отговори на зова на историята - именно това трябва да направим заедно“, каза председателят на ЕК.

По думите й това започва със спечелването на доверието на европейците.

„В следващите 300 дни трябва да завършим работата, която те ни възложиха“, добави Фон дер Лайен.

Тя отбеляза, че са изпълнени над 90% от политическите насоки от 2019 г., , когато застана начело на Европейската комисия и след което светът се е преобърнал при пандемията от COVID-19 и бруталната война на Европейска територия

„Но вижте къде е Европа днес. Видяхме създаването на геополитически съюз, подкрепящ Украйна противопоставящ се на руската агресия, отговарящ на самоувереността на Китай и инвестиращ в партньорства“, каза още председателят на ЕК.

Зелената сделка

Тя подчерта, че Европейската зелена сделка е несравнима по амбиция и вече е в центъра на икономиката. „Заедно показахме, че когато Европа е смела и единна, резултатите са налице, но работата ни не е приключила. Нека бъдем единни, нека постигаме резултати днес и да се подготвяме за утрe”, каза Фон дер Лайен

Председателят на ЕК отбеляза, че преди 4 години Европейският зелен пакт беше нашият отговор на призива на историята, а това лято - най-горещото лято някога в Европа, ни напомни за това.

„Гърция и Испания бяха засегнати от опустошителни горски пожари, а едва няколко седмици по-късно бяха застигнати от разрушителни наводнения. Видехме хаос екстремните метеорологични явления - от Словения до България, в целия съюз. Това е реалността на една кипяща планета. Европейската Зелена сделка бе създадена от тази нужда да защитим нашата планета“, заяви Фон дер Лайен.

Тя подчерта, че европейската индустрия показва всеки ден, че е готова да бъде двигател на прехода, доказвайки, че модернизацията и декарбонизацията могат да вървят ръка за ръка.

„Бъдещето на нашата индустрия за чиста енергия трябва да бъде създадено в Европа. Това е нашата задача“, добави председателят на ЕК.

Тя подчерта, че европейските компании харесват конкуренцията и знаят, че тя е добра за бизнеса и създава и предпазва работни места в Европа.

„Това е вярно сама тогава, когато конкуренцията е справедлива. Твърде често наши компании са изключени от основни пазари или са жертви на хищнически практики. Техният бизнес бива подбиван от компании, възползващи се от огромни държавни субсидии. Не сме забравили как нечестните търговски практики на Китай засегна соларната ни индустрия. Трябва да сме наясно с рисковете“, коментира тя.

Фон дер Лайен заяви, че Европейската комисия започва антидъмпингово разследване на китайските електрически превозни средства

„Сега световните пазари са наводнени от по-евтини китайски електрически автомобили. А цената им се поддържа изкуствено ниска чрез огромни държавни субсидии. Това изкривява нашия пазар. Тъй като не приемаме подобно изкривяване отвътре, няма да го приемем и отвън. Така че мога да обявя днес, че Комисията започва антисубсидийно разследване на електрическите превозни средства, идващи от Китай. Европа е отворена за конкуренция, но не за надпревара към дъното. Трябва да се защитим от нечестни практики“, категорична е тя.

В същото време Фон дер Лайен подчерта, че диалогът с Китай трябва да продължи, тъй като има теми, по които може и трябва да има сътрудничество.

Украйна

„Ще подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо. От началото на войната четири милиона украинци са намерили убежище в нашия съюз. Искам да им кажа, че са толкова добре дошли сега, както бяха и в онези съдбовни първи седмици на войната”, коментира още председателят на ЕК.

Тя почерта, че трябва да се гарантира, че те имат достъп до здравеопазване, подслон, пазара на труда и още много.

„Това беше начинът на Европа да отговори на призива на историята. И затова съм горда да съобщя, че ЕК ще предложи удължаване на срока на временна защита, която ЕС осигурява на украинските граждани в ЕС. Нашата подкрепа за Украйна ще продължи”, допълни тя.

Фон дер Лайен отбеляза, че ЕС е предоставил на Украйна 12 млрд. евро тази година, които помагат за плащането на заплати и пенсии, както и поддържането на дейността на училища и болници.

„Увеличаваме производството на боеприпаси, за да отговорим на настоящите нужди на Украйна. Гледаме обаче и към бъдещето. Затова предложихме допълни 50 млрд. долара за инвестиции и реформи за период от 4 години. Това ще помогне за възстановяването на Украйна и създаването на модерна и просперираща страна“, коментира председателят на ЕК.

„Бъдещето на Украйна е в нашия съюз. Бъдещето на Западните Балкани е в нашия съюз. Бъдещето на Молдова е в нашия съюз“, подчерта тя.

По думите й трябва да се представи визия за успешно разширяване на ЕС, при което над 500 млн. души, които живеят в свободен и демократичен съюз.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ