Френският премиер определи търговското споразумение между САЩ и ЕС като „мрачен ден“ за Европа

Френският премиер Франсоа Байру заяви в понеделник, че ЕС е капитулирал пред заплахите на Доналд Тръмп за постоянно нарастващи мита, като нарече рамковото споразумение между Вашингтон и Брюксел, договорено в Шотландия в неделя, „мрачен ден“ за ЕС, предаде „Гардиън“.
„Това е мрачен ден, в който съюз от свободни народи, обединени, за да утвърдят общите си ценности и да защитят общите си интереси, се примирява с подчинение“, написа Байру в социалната мрежа X.
Германският канцлер Фридрих Мерц и италианският премиер Джорджа Мелони приветстваха споразумението, което комисарят по търговията на ЕС Марош Шефчович определи в понеделник като „пробив“ пред лицето на потенциално разрушителна търговска война между двете водещи икономика.
Споразумението, което ще наложи 15% мита върху почти целия европейски износ за САЩ, включително автомобилите, е около три пъти по-високо от сегашното мито от 4,8%, но в същото време е под вносните тарифи от 30%, които Тръмп по-рано заплаши да наложи на блока от 1 август.
Критиките на високо ниво във Франция и мълчанието на Еманюел Макрон след подписването на сделката между Тръмп и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен показват потенциални разделения, докато Брюксел се надява да получи одобрение за споразумението от държавите членки.
Мерц приветства сделката, която беше сключена в бална зала в голф курорт на Тръмп в Шотландия, заяви, че тя избягва „ненужна ескалация в трансатлантическите търговски отношения“ и предотвратява потенциално вредна търговска война.
В същото време най-голямата индустриална организация в Германия – Федерацията на германските индустрии, предупреди, че сделката е „неадекватен компромис“, който изпраща „фатален сигнал“ към икономиките на ЕС и САЩ.
Италианският премиер премиер Джорджа Мелони приветства сделката, заявявайки, че благодарение на нея са били избегнати „потенциално опустошителни“ последици.
Говорейки на среща на върха в Етиопия, тя каза, че „ескалация на търговията между Европа и САЩ би имала непредсказуеми и потенциално опустошителни последици“, като добави, че Рим ще трябва да „проучи подробностите“ на сделката.
Но Франция, считана за втори пилот на европейския проект заедно с Германия, ясно изрази неодобрението си.
„Това състояние на нещата не е задоволително и не може да бъде устойчиво“, заяви френският министър по европейските въпроси Бенджамин Хадад в социална мрежа X, призовавайки ЕС да активира своя „инструмент против принуда“, който би позволил нетарифни ответни мерки.
Френският министър на търговията Лоран Сен-Мартен критикува начина, по който ЕС води преговорите, като заяви, че блокът не е трябвало да се въздържа от отвръщане на удара в това, което той определи като борба за власт, инициирана от Тръмп.
„Доналд Тръмп разбира само от сила“, каза той пред радио „Франс интер“. „Щеше да е по-добре да отговорим, като покажем способността си да отвърнем на удара по-рано. И сделката вероятно можеше да изглежда различно“, добави той.
Междувременно се появиха нови подробности за сделката, като висши служители заявиха, че 15% мито върху износа от ЕС ще се прилага за 70% от стоките, продавани в САЩ.
Нулеви ставки ще се прилагат за износа от ЕС във важни сектори – включително части за самолети, някои химикали, полупроводниково оборудване и някои селскостопански продукти, като корк, използван в бутилки за вино и подови настилки.
Фармацевтичният сектор на ЕС няма да се сблъска с мита над 15% съгласно сделката, сключена с Тръмп, съобщиха служители.
Висши служители на ЕС разкриха, че износът на фармацевтични продукти от ЕС ще остане безмитен, докато Тръмп не приключи разследването си за национална сигурност по раздел 232 относно фармацевтичните продукти. Дори и да реши да наложи мита върху фармацевтичните продукти в бъдеще, служители на ЕС измъкнаха ангажимент от Тръмп, че те ще бъдат определени на най-високо ниво от 15%, когато става въпрос за продукти от ЕС
Тарифите за важни сектори като стомана, вино и спиртни напитки сега ще бъдат предмет на нови преговори.
Митата за стомана ще останат на 50%, докато не бъде договорено ново споразумение, съсредоточено върху квотите, заявиха официални лица.
„САЩ имат голяма нужда от нашата високоспециализирана стомана“, каза Шефчович в понеделник.
Вината и спиртните напитки все още са на масата за преговори и служители на ЕС очакват списъкът с продукти, които ще получат нулева ставка в САЩ, да бъде разширен през следващите седмици.
Технически Европейската комисия има мандата да продължи напред със сделката, но през последните четири месеца е търсила консенсусна подкрепа от държавите членки и не се очаква това да се промени. Тя очаква „сравнително леко“ съвместно изявление да се появи преди или в петък, последвано от изпълнителни заповеди, издадени от Тръмп.
Това ще даде правен статут на 15% митнически ставки незабавно в САЩ, но пакетът от промени в митата на ЕС няма да влезе в сила, докато не бъдат подписани правни инструменти, което може да отнеме повече от седмица.
Германската банка Berenberg заяви, че сделката слага край на „осаждавящата несигурност“, но подчерта, че това е победа за Тръмп.
„Чудесно е, че имаме сделка. В два основни аспекта обаче резултатът остава много по-лош от ситуацията преди Тръмп да започне новия си кръг от търговски войни в началото на тази година“, коментира Холгер Шмидинг, главен икономист на Berenberg.
„Допълнителните американски мита ще навредят както на САЩ, така и на ЕС. За Европа щетите са предимно нанесени предварително“, посочи Шмидинг в бележка до клиентите в понеделник сутринта.
Италианската банка UniCredit също посочи, че Тръмп е извлякъл повече полза от ЕС. „Дали това е добра сделка за ЕС? Вероятно не. Резултатът е силно асиметричен и оставя американските тарифи върху вносни стоки от ЕС на много по-високи нива от митата на ЕС върху вноса от САЩ“, се казва в бележка до клиентите на UniCredit.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.