Надя Калвиньо надделя за шеф на ЕИБ

Надя Калвиньо надделя за шеф на ЕИБ

Испанският министър на икономиката Надя Калвино събира достатъчна подкрепа от правителствата на ЕС да бъде следващият ръководител на Европейската инвестиционна банка, заяви днес белгийският финансов министър Винсент Ван Петегем, който координираше обсъжданията по избора между 27-те правителства на ЕС.

Другият кандидат - еврокомисарката по антитръстови политики и старши вицепрезидент на Европейската комисия Маргрете Вестагер обяви в социалната мрежа X, че е оттеглила кандидатурата си.

Вестагер, която излезе в неплатен отпуск от септември заради битката за поста, ще се върне на работа в Европейската комисия до края на  мандата на екипа на Урсула фон дер Лайен.

Кандидатурата ѝ срещна силна съпротива, особено от страна на Франция, най -вече заради решението си да назначи американката Фиона Скот Мортън да отговаря за спазването на антитръстовите политики и законодателство в ЕС от страна на големите технологични компании, сред които Google, Facebook и др.

Решението за испанската кандидатка за поста е било взето снощи, на вечеря на финансовите министри от ЕС в Брюксел.

"Благодарна съм и за мен е чест, че получих подкрепата на моите колеги, финансови министри да застана начело на Европейската инвестиционна банка", заяви Калвино, която беше предложена за поста от Испания през август тази година.

Тя добави, че ЕИБ, финансовото звено на Европейския съюз и най-голямата публична банка за развитие в света, ще има още по-важна роля в бъдеще за финансирането на екологичния преход, за предоставянето на финансова подкрепа за възстановяването на Украйна и за подпомагането на ролята на Европа в света.

55-годишната Калвино е министър на икономиката и дигитализацията - пост, който в Испания обхваща много аспекти на публичните финанси - от юни 2018 г., когато Педро Санчес за първи път стана министър-председател.

Политически независима и възприемана като технократ, тя е държавен служител от кариерата и не е член на Испанската социалистическа работническа партия на Санчес.

Назначението на Калвиньо ще влезе в сила от 1 януари, догодина като тя ще замени начело на банката на ЕС Вернер Хойер, чийто мандат изтича в края на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Петър Дилов: Присъединяването към еврозоната ще повиши покупателната способност на българите
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Скандалният инфлуенсър Анрю Тейт остана без шофьорска книжка в Румъния
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Защо Германия иска да отмени един от националните си празници?