Поддръжниците на ядрената енергия в ЕС настояват за "пътна карта" за развитието й

Поддръжниците на ядрената енергия в ЕС настояват за пътна карта за развитието й

Френската министърка на енергийния преход Аниес Пание-Рюнаше призова около 15 представители на европейски страни, които поддържат ядрената енергия, събрали се в Париж, да изготвят "пътна карта", за да я развиват, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Става дума за това да се определи по какъв начин "ядрената енергия ще допринесе за постигане на целите ни за въглеродна неутралност през идните 30 години", заяви тя пред медиите. Националното събрание на Франция ще гласува днес окончателно проектозакона за възобновяване на атомната енергия.

Петнадесет страни са били поканени от френското министерство на енергийния преход - Белгия, България (представена от министъра на енергетиката Росен Христов), Чехия, Естония, Финландия, Унгария, Нидерландия, Полша, Румъния, Словения, Швеция, Словакия, както и Италия (като наблюдател) и Великобритания като "специален гост", за да споделят мненията си по въпроса.

"Целта ни е да обсъдим как да финансираме в бъдеще още по-бързото развитие на модерните ядрени технологии като източник на декарбонизирана електроенергия". Това каза преди срещата пред медиите чешкият министър на промишлеността и търговията Йозеф Сикела.

Еврокомисарят за енергията Кадри Симсон заяви, че ще присъства на срещата най-вече, за да "изслуша" въпросите на всички участници за сигурността на енергийните им доставки и промишлено развитие. 

Това е третата среща на този съюз, създаден, за да защити ядрената енергия в процеса на декарбонизация на икономиката в противовес на страни, решили да се откажат от нея като Германия. За първи път обаче тя не е в рамките на Европейския съвет по въпросите на енергията, а се провежда независимо.

В дневния ред на тази среща е "създаването на независима и устойчива европейска верига на стойността на ядрената промишленост" с подкрепата на ЕС.

Сред другите теми са средствата за подпомагане на европейските страни, които "са все още зависими от Русия" да "намалят тази зависимост, облягайки се на налични в Европа технологични инструменти", уточни Аниес Пание-Рюнаше.

Освен това, докато все още текат преговорите за мястото на ядрената енергия, представено от Брюксел в "Закон за индустрия с нулеви емисии", френската министърка си пожела този обмен на мнения "да спомогне да се постигне консенсус в рамките на Европейския съвет относно енергията, за да се интегрира напълно ядрената енергия в енергийната стратегия на ЕС".

Великобритания също трябва да сподели опита си от огромната строителна площадка  за изграждането на АЕЦ "Хинкли пойнт" (Hinkley Point), където Е Де Еф (EDF) строи понастоящем два мощни ядрени реактора.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ