Седем държави от ЕС искат кординация и повече сигурност в пристанищата срещу наркотрафика

Седем държави от ЕС, включително Нидерландия и Белгия, са подготвили препоръки за подобряване на мерките за сигурност в пристанищата на общността, за да се борят с дейността на организираните престъпни групи, съобщи британският вестник Financial Times (FT), позовавайки се на документ, с който разполага.
В него се предлага уеднаквяване на стандартите за сигурност, като се въведат по-специално „унифицирани процедури за проверка на пристанищния персонал, членовете на екипажа и чуждестранните експерти“. Според авторите на документа, правоприлагащите органи трябва допълнително да споделят информация помежду си за конфискациите на незаконни стоки и стратегиите на нарушителите, като корабните компании и транспортните терминали, които използват. Документът призовава Европейската комисия (ЕК) да „засили съществуващите инструменти за мониторинг и докладване“, което ще помогне за определяне на най-ефективните мерки за прилагане както в държавите-членки на ЕС, така и на „паневропейско или световно ниво“.
Както заяви пред вестника нидерландският министър на сигурността и правосъдието Дейвид ван Вил, пристанищата са основни транзитни пунктове за трафик на наркотици и следователно техните служители „трябва да станат по-устойчиви на действията на наркопрестъпниците“, които „не щадят никого в своите заплахи и сплашване“. От 28 до 30 април в Гданск се провежда среща на т. нар. Европейски пристанищен алианс. Според Financial Times, по време на събитието представители на ЕС и частния сектор възнамеряват да обсъдят сътрудничеството в борбата с организираната престъпност и трафика на наркотици. Повечето наркотици, влизащи в Европейския съюз, се транспортират по море. Според данни на ЕК за януари 2024 г., 70% от конфискациите на наркотици от митническите органи на ЕС се извършват в пристанищата на общността.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.