Външният министър на Унгария: Икономическото отделяне от Китай би било самоубийствено за Европа
Всеки ход за отделяне от Китай или дори за премахване на риска в отношенията със страната би бил акт на „самоубийство“ за Европа. Това заяви министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто в интервю за Си Ен Би Си по време на годишната конференция на Световния икономически форум в Тиендзин, Китай.
Сиярто е на мнение, че ограничаването на връзките с Пекин - един от най-големите търговски партньори на Европа и основен източник на преки чуждестранни инвестиции, по същество ще убие икономиката на региона.
„Както отделянето, така и премахването на риска, би било самоубийство, извършено от европейската икономика“, каза Сиярто. „Как бихте могли да се отделите, без да убиете европейската икономика?“
Европейските лидери досега се бореха да формулират единна китайско-европейска стратегия, като някои държави повтаряха призивите на САЩ за пълно разединение (или отделяне) от Пекин, докато други предпочитат по-мек подход за смекчаване на рисковете.
Постигането на баланс по тази тема е изключително трудно за Европа, която остава силно зависима от подкрепата на САЩ в Украйна, но също така има критични икономически връзки с Пекин. Китай беше най-големият източник на внос в ЕС и третият най-голям купувач на стоки от ЕС през 2022 г., сочат данни на Евростат.
Сиярто, от своя страна, каза, че Унгария, която поддържа значително по-сърдечни отношения с Китай от някои от европейските си партньори, не гледа на Китай като на заплаха или риск и следователно не вижда причина за „намаляване на риска“.
„Ние гледаме на Китай като на страна, с която, ако си сътрудничите, можете да извлечете много ползи от нея“, каза той.
Връзките между Унгария и Китай се задълбочават
Пекин е най-големият търговски партньор на Будапеща извън Европейския съюз и неин инвеститор номер едно досега тази година. Сиярто каза, че очаква китайските преки чуждестранни инвестиции в страната да се удвоят тази година от 6,5 милиарда евро на 13 милиарда евро.
По-голямата част от миналогодишния приток се дължи на инвестиция от 7,6 милиарда долара - най-голямата в Унгария досега, от китайския производител на батерии Contemporary Amperex Technology Co. Limited в нов завод в страната. Очаква се заводът да обслужва автомобилни производители с фабрики в Унгария, включително Mercedez Benz, BMW и VW.
Сиярто заяви, че подобни инвестиции подчертават критичната роля на Унгария в европейската автомобилна индустрия и нейното стратегическо значение в региона, особено когато производителите на автомобили преминават към електрически превозни средства.
„Тези големи китайски инвестиции идват в Унгария поради присъствието на немски автомобилни производители в страната“, каза Сиярто.
„Така че когато германският външен министър говори за отделяне, главните изпълнителни директори на германските автомобилни производители обикновено ми се обаждат, за да убедя техните китайски доставчици да дойдат в Унгария“, продължи той.
„Има голяма пропаст между политическото възприятие и реалността на място. Отделянето би убило европейската икономика и би било много вредно и за германската икономика“, добави унгарският външен министър.
Наричайки политическата атмосфера в Европа „много идеологическа и много емоционална“, Сиярто каза, че третирането на Китай като съперник е безполезно и призова другите европейски лидери да бъдат по-рационални относно тази „реалност“.
„Очевидно е, че ако искате да се конкурирате с Китай, ако искате да гледате на Китай като на наш съперник, тогава ние, европейците, ще загубим от това“, каза той.
„Защо не се върнем към основата на рационалността, здравия разум, реалността и прагматизма и защо не започнем да създаваме още по-близки отношения с Китай от преди?“, попита той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.