Жозе Мануел Барозу: Европа е изправена пред много по-непредсказуеми Съединени щати
Едни по-непредсказуеми Съединени щати само ще допринесат за предизвикателствата, пред които е изправен бъдещият Европейски парламент, докато се ориентира във все по-обтегнатите си отношения с Китай и Русия. Това заяви пред Си Ен Би Си бившият председател на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
По думите му в Европа има „безпокойство“ относно предстоящите избори в САЩ на фона на потенциалния вторият мандат на републиканския кандидат за президент Доналд Тръмп и начина, по който това може да повлияе на трансатлантическите отношения.
„Освен че Европейският съюз е изправен пред много по-агресивна Русия и много по-напорист Китай, той също така е изправен пред много по-непредсказуеми Съединени американски щати. Това е реалността“, каза Барозу пред Силвия Амаро от Си Ен Би Си.
Барозу, който беше председател на комисията от 2004 до 2014 г., каза, че САЩ остават „най-големият съюзник“ на ЕС и че те споделят тесни връзки, включително в рамките на НАТО. Въпреки това той подчерта, че блокът е изправен пред по-несигурно бъдеще.
„Ние наистина сме много близо до Съединените щати в геополитическо отношение, а също и в търговско и инвестиционно отношение“, каза Барозу, който сега е неизпълнителен председател на базираната в Лондон Goldman Sachs International.
„Днес има някои съмнения по какъв път могат да тръгнат Съединените щати. Ето защо това се изразява в някакво безпокойство, ако мога така да се изразя“, добави той.
По-самодостатъчен ЕС
Бившият португалски премиер отбеляза, че „парадоксално“ едни по-непредсказуеми САЩ биха могли да дадат на Европа необходимия тласък да стане по-самодостатъчна.
Според него тогавашният президент Тръмп е бил „прав“, когато е призовал Европа да харчи повече за отбрана – ход, който по-късно беше ускорен от войната по нейните граници.
По-нови мерки, като например Закона за намаляване на инфлацията на администрацията на Байдън, както и китайските зелени субсидии, също принудиха ЕС да мисли „по-политически“ за напредъка на индустриалната си стратегия, отбеляза Барозу.
„ЕС ще наблегне повече на устойчивостта, отколкото на ефективността, ще гледа много по-политически на инвестициите и търговските потоци“, каза той. „Това вече се случва в САЩ, в Китай, в много други части на света и със сигурност се случва и в Европа“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.