„Огромен политически риск“: Защо Макрон свиква избори, които лесно може да загуби?
Решението на френския президент Еманюел Макрон да свика предсрочни национални избори след скок в подкрепата за крайнодесните му съперници в изборите за Европарламент е ход с високи залози и огромен политически риск, казват анализатори.
Дотук се стигна, след като партията „Национален сбор“ на Марин льо Пен спечели около 31% от гласовете на изборите за Европейски парламент в неделя. Това е повече от два пъти над подкрепата от 14,6 за проевропейската и центристка партия на „Ренесанс“ на Макрон и нейните съюзници.
Френският индекс CAC 40 се понижи в ранните часове на търговията в понеделник сутринта, като акциите на френските банки се търгуваха рязко надолу.
„Това е важно време за изясняване“, каза Макрон в национално обръщение в неделя вечерта, когато обяви решението си да разпусне парламента.
„Чух вашето послание, вашите опасения и няма да ги оставя без отговор... Франция се нуждае от ясно мнозинство, за да действа в спокойствие и хармония“, добави той. Първият тур на гласуването ще се проведе на 30 юни, а вторият - на 7 юли.
Партията му може да загуби
В сегашния си вид партията „Ренесанс“ на Макрон има 169 места в долната камара на френския парламент от общо 577 места, а „Национален сбор“ има 88 места.
Проучване на Ipsos сред 4000 души, които бяха запитани за техните намерения за гласуване миналия декември, показа, че „Национален сбор“ може да спечели 243-305 места, което ѝ осигурява мнозинство в парламента.
Ако наистина видим такъв резултат на предстоящите избори, Льо Пен вероятно ще стане министър-председател и ще има значителна дума върху вътрешната и икономическата политика на Франция, въпреки че Макрон – като президент, ще остане отговорен за външната политика, правосъдието и отбраната. .
Даниел Хамилтън, старши сътрудник в Института за външна политика SAIS на университета Джон Хопкинс, описа решението на Макрон като „голямата история“ от по-широкото гласуване в Европейския парламент през последните няколко дни и кат такава, която лесно може да доведе до сеизмична промяна във френското правителство в който Макрон „по принцип ще трябва да управлява със своя враг“.
„Неговият залог е да използва трите години преди следващите президентски избори, за да покаже, че са свършили наистина лоша работа и че по някакъв начин избирателите ще го възнаградят, така че това е огромен политически риск и ще създаде много несигурност във Франция“, каза той пред Си Ен Би Си в понеделник.
„Въпреки че много неща могат да се случат през следващите седмици, наличната информация предполага, че Макрон е свикал избори, които може да загуби“, каза Антонио Барозу, заместник-директор на отдел „Изследвания“ в консултантската компания Teneo, като посочи, че Макрон „вероятно се опитва да направи най-доброто от лоша политическа ситуация“.
Барозу смята, че Макрон вероятно ще „се опита да използва шока от голямата победа на „Национален сбор“ на изборите за ЕП, за да мобилизира центристкия електорат и да ограничи вероятността Льо Пен да получи абсолютно мнозинство в Националното събрание (долната камара на парламента). „Национален сбор“ може все още да е в състояние да оглави правителство на малцинството, но един фрагментиран парламент би затруднил правителството, ръководено от Национален сбор“, да прокара законодателство“, каза той.
Барозу смята, че обосновката на Макрон за свикването на предсрочните избори е може би да донесе победата на Национален сбор“ „навреме, за да разкрие липсата на опит на партията в правителството и да я накара да се изправи срещу политически болезнени решения преди президентските избори през 2027 г.“.
Той отбеляза например, че ако партията на Льо Пен оглави следващото правителство, тя ще трябва да одобри съкращения на разходите или повишаване на данъците (или и двете) като част от бюджета за 2025 г. през есента, за да намали големия бюджетен дефицит на Франция (от 5,5% от БВП през 2023 г.).
„Това ще бъде важен тест за Льо Пен, тъй като тя все повече се представя като фискално отговорна, за да привлече дясноцентристки избиратели“, отбеляза той.
Арогантност или проницателност?
Анализаторите се питат дали решението на Макрон показва политически разум и стратегия или ще го изложи на още обвинения в арогантност и липса на разбиране на тревогите на гласоподавателите по вътрешни въпроси като имиграцията, обществените услуги, разходите за живот и заетостта.
„Въпросът, който всички си задаваха цяла нощ, беше „Защо? Защо го направи?“, каза Дъглас Йейтс, професор в American Graduate School в Париж.
„Или критиците му са прави и той е толкова арогантен, че не разбира колко е мразен, и ще понесе побой в (някаква форма на) божествена справедливост, или той е умен стратег и е изчислил, че може да спечели или , дори и да загуби тези избори, неговата дългосрочна стратегия ще бъде от полза“, каза Йейтс.
Описвайки решението на Макрон като „голям залог“, анализатори от Deutsche Bank смятат, че президентът „вероятно се надява да си върне малко инерция, както и че значителна част от резултатите на ЕП са протестен вот и че този ход ще насърчи други центристки партии да се обединят, за да се ограничи напредъка на Льо Пен“.
„Другата му надежда е, че ако „Национален сбор“ имат по-голяма роля в правителството, тяхната привлекателност може да намалее преди следващите президентски избори през 2027 г. Така че това е голям залог“, добавят те.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.