ЕК: България не е готова за Еврозоната

ЕК: България не е готова за Еврозоната

Страната ни няма да може да се присъедини към Еврозоната поне още две години. Това заключава Европейската комисия на база оценката за съответствие на законовата рамка и изпълнението на критериите за конвергентност.

Всички държави от ЕС с изключение на Обединеното кралство и Дания са поели ангажимент по  Договора да приемат еврото, след като изпълнят необходимите условия. Единната валута вече се използва в осемнадесет държави. Осем държави все още остават извън еврозоната (т.нар. „държави членки с дерогация“). Съгласно Договора за ЕС на всеки две години или по искане на държава от ЕС, която иска да се присъедини към Еврозоната, Комисията и ЕЦБ проучват дали държавите членки отговарят на необходимите условия за приемане на единната валута.

За да бъде прието еврото е необходимо да бъдат изпълнени четири икономически критерия за стабилност, отнасящи се до състоянието на държавния бюджет, ценовата стабилност, стабилността на обменния курс и конвергенцията на дългосрочните лихвени проценти. Националното законодателство в областта на паричната политика също трябва да е в съответствие с Договора за ЕС.

Според ЕК страната ни не отговаря на два от петте критерия за членство във валутния съюз.

Единият е да бъде във валутния механизъм ERM II, при който курсът на националната валута трябва да е свободна да се движи спрямо еврото в рамките на маржин от 2,25%, за да може да се прецени, реалният валутен курс и доколко стабилна е българската валута. Страната ни в момента е във валутен борд с фиксиран курс.

Вторият е т.нар. „качествен критерий”. При този критерий се разглежда степента на интегрираност да страната – членка към икономиката на ЕС по различни показатели, като банков сектор, конкурентоспособност и др.

Българската икономика е добре интегрирана в икономиката на еврозоната чрез търговията и инвестициите. Въз основа на избраните индикатори, свързани с бизнес средата, България се представя по-зле от повечето държави-членки на еврозоната. Финансовият сектор в България е добре интегриран в този на ЕС, особено чрез високото ниво на чуждестранна собственост в банковата система.

България е подложена на задълбочено изследване в рамките на процедурата за макроикономически неравновесия, което установява, че тя продължава да изпитва такива, които изискват наблюдение и политически действия, се посочва още в доклада на ЕК.

Според анализът на Еврокомисията единственият член на ЕС, който е готов да приеме еврото е Литва. Прибалтийската страна може да приеме единната европейска валута още в началото на следващата година.

Целият доклад на ЕК можете да видите ТУК.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ